fbpx

SKUTECZNA NAUKA JĘZYKA OBCEGO W 6 KROKACH

6 kroków PL

Po pierwsze czasami: LESS IS MORE! – Mniej znaczy lepiej i szybciej.

Co nam z tego, że szybko przećwiczymy wszystkie warunkowe albo 200 słówek na jeden raz? Po kilku dniach nie zostanie z tego nic, albo wszystko się wymiesza. Lepiej powtórzyć jedno nowe zdanie 10 razy niż dziesięć nowych zdań tylko raz.


Kilka prostych trików, aby przyspieszyć swój postęp językowy


Obecnie uczę się niemieckiego, więc wiem, że z moich zapisków pamiętam niewiele około 20%-30%. ( jak dobrze zawieje). Czyli większość czasu lekcji, jakby go nie było. Trochę więc szkoda czasu, prawda? Ta myśl zawsze mnie bardzo motywuje. Jak sobie pomyślę, że spędziłem godzinę na lekcji, a potem tylko 10% z tego zostaje w głowie to tak, jakbym 90% tego czasu zmarnował. Więc jak pracować, aby to wszystko nie szło w gwizdek? Takie proste zabiegi znacznie poprawiają zapamiętywanie:

1. PISZ – 10-20% PRZYSPIESZENIE: Oczywista oczywistość, to to, że muszę mieć z lekcji materiał na którym pracuję później, a zatem podstawą jest robienie notatek na lekcji. Pisząc samemu długopisem lub piórem (a nie na komputerze) angażujemy się bardziej, przez co lepiej zapamiętujemy (około 10-20% więcej) Tak mówią badania.

2.„PAPUGUJ” – 10-20% PRZYSPIESZENIE Powtarzaj wszystko po nauczycielu, a szczególnie prawidłowe wersje i ZAPISUJ. Lepiej mniej a dokładniej. Nauczyciele często lecą szybko z materiałem, albo chcą się wykazać dużą ilością przygotowanych nowości. Więcej czasu poświęcone jednemu wyrażeniu, strukturze spowoduje, że „wypalimy”, „odciśniemy” je mocniej w naszej pamięci. Poproś nauczyciela, aby Ci najważniejsze struktury przećwiczył na różne sposoby.

3. PRZEPISZ – 30-40% PRZYSPIESZENIE: Po lekcji przepisz słówka do swojej bazy wiedzy lub na platformę (np. www.VOCAbite.com): Według krzywej zapominania Ebbinghaus’a po pierwszym dniu już nie pamiętamy połowy informacji. Przepisanie skutecznie odświeży wiedzę. Sam fakt powrotu do słówek po lekcji doładowuje naszą mentalną baterię ponownie do 100% i wydłuży proces zapominania dwukrotnie.

4. POWTÓRZ – 10-20% PRZYSPIESZENIE: Przed lekcją powtórz sobie słownictwo na platformie na przykład www.VOCAbite.com

Sprawdzisz czy faktycznie pamiętasz i spowoduje to ponowne uaktywnienie w mózgu połączeń a na lekcji ułatwi Ci to szybki dostęp do tych informacji.

5. POWPLATAJ – 10-20% PRZYSPIESZENIE: W trakcie lekcji postaraj się wpleść i zastosować nowe słówka na kolejnej lekcji.
Wysiłek włożony w kreatywne posłużenie się słówkiem czy wyrażeniem, to jeden z najlepszych sposobów, aby uczynić wyrażenie „swoim”, aby niejako włączyć je do repertuaru.

6. POWRACAJ – Po kilku tygodniach wróć do słówek. To konieczne, bo w ten sposób słówka wchodzą już pamięć długotrwałą.

A zatem w skrócie:

        > PISZ RĘCZNIE 

            > „PAPUGUJ”

                > PRZEPISZ NA PLATFORMĘ

                    > POWTÓRZ W GRACH PRZED LEKCJĄ

                        > POSTARAJ SIĘ WPLEŚĆ NA LEKCJI

                            > POWRACAJ PO KILKU TYGODNIACH

Aby mieć pewność, że Twoja nauka będzie efektywna, wybierz jeden z kursów online, które polecamy!