Strona główna » Blog » 5 najlepszych podcastów do nauki języka angielskiego.

5 najlepszych podcastów do nauki języka angielskiego.

Jak ważne jest osłuchanie się z językiem?

Nauka języka angielskiego to nie tylko opanowanie struktur gramatycznych czy zapamiętanie konkretnej liczny wyrazów, przydatnych w każdej sytuacji. To przede wszystkim umiejętność komunikacji z drugą osoba. W końcu celem nauki nie jest wiedza sama w sobie, ale jej zastosowanie! W nauce języka angielskiego szczególnie ważny jest kontakt z żywym językiem, zarówno czynny, jak i bierny. Dlaczego tak ważne jest, aby osłuchać się z językiem angielskim? Ponieważ książkowa znajomość pisowni tego języka i jego odtwarzanie w sztucznych sytuacjach (w ćwiczeniach, w podręcznikowych zadaniach) w żaden sposób nie odzwierciedla jego brzmienia i intonacji! Często też nawet doskonała znajomość słownictwa zawodzi nas, gdy mierzymy się z użytymi w żywej rozmowie idiomami, czasownikami złożonymi czy choćby żartami.

Które podcasty są najlepsze?

Które więc podcasty do nauki angielskiego są najlepsze? Jak najlepiej osłuchać się z językiem angielskim, aby nie zdziwiła nas nagle nieoczekiwana wymowa znanych nam tylko z widzenia słów?

Aby jak najlepiej osłuchać się z angielskim, język, który słyszymy, musi być NATURALNY i REDAGOWANY przez native speakerów, DLA native speakerów! Nie bez powodu mimo wielu lat nauki angielskiego w szkole, nasze umiejętności często pozostawiają wiele do życzenia - słyszymy zbyt wiele “nienaturalnych” nagrań i dialogów, których nie da się wykorzystać w prawdziwych sytuacjach.

Po latach pracy z wieloma podcastami, moja osobista lista 5 najlepszych podcastów do nauki języka angielskiego zaczyna się od dość nietypowej pozycji:


Dla osób na poziomie B1 i wyższym, polecam podcasty Nightmare lub, wyłącznie w zależności od osobistych preferencji głosu narratora, Night Time Spooks.

Są to podcasty dostępne zarówno na platformie YouTube, jak również Spotify. Opierają się one na podobnej zasadzie: narrator przedstawia dramatyczne, nietypowe lub straszne sytuacje, które przytrafiły się jego Słuchaczom. Są one powiązane tematycznie (np. 3 Fall horror stories, 3 shopping nightmares, 3 Christmas mysteries), dzięki czemu w ciągu 15 minut - tyle zwykle trwają odcinki - wielokrotnie słyszymy podobne słownictwo. Prowadzenie kanału przez jednego narratora pozwala też nam osłuchać się z tak ważną w języku angielskim intonacją i przyzwyczaić do sposobu łączenia dźwięków i wyrazów w całość.

Co najważniejsze, te krótkie historie są po prostu ciekawe i dość emocjonujące, dzięki czemu nie rozpraszamy się. Te 15 minut poświęcone na słuchanie tekstu są wykorzystane do maksimum!

Najnowszy odcinek poświęcony Świętu Dziękczynienia, znajdziecie tutaj:

3 True Thanksgiving Horror Stories (With Rain Sounds)

Pozycją, której nie mogłabym pominąć jako nauczyciel, jest bez wątpienia BBC 6 Minute English: kanał, który z sukcesem funkcjonuje jako niezależny portal, podcast na YT, a także jako aplikacja dostępna na telefony.

Co urzekło mnie w tym formacie to jego kompaktowość: jest to podcast, który w ciągu faktycznych 6 minut pozwala nam przyswoić konkretne, wybrane przez autorów słownictwo związane z prezentowanym tematem. Każdy odcinek to samodzielny mini-program, w którym słyszymy regularnie występujących prezenterów, ale też - co stanowi pozytywne wyzwanie - fragmenty wypowiedzi jednego lub dwóch specjalistów z danej dziedziny. Musimy być czujni, by zmiana akcentu lub sposobu mówienia nas nie zaskoczyła! Na koniec każdego epizodu powtarzane jest nowe słownictwo, więc nawet tak krótki materiał może stanowić podstawę do ciekawej, 45-minutowej lekcji!

Najnowszy odcinek, związany z poznawaniem smaków, znajdziesz tutaj: 6 Minute English: Meet the flavourists.

Podcast, który zawsze pozytywnie zaskakuje mnie nowymi treściami i który lubią zwłaszcza Kursanci na poziomie B1 i B2, to Ted ED. Uwaga - choć licencjonowany przez TED Talks, nie jest to podcast tego samego formatu! Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ podobnie jak BBC oraz MR. Nightmare i jemu podobni, Ted ED to krótkie (do 5 minut!) różnorodne teksty z zakresu mitologii, kultury, sztuki, nauki czy technologii, które naprawdę wciągają treścią! Wprowadzają dużo nowego słownictwa do codziennego, prostego języka.Dla młodszych Uczniów na pewno ciekawe okażą się krótkie wyjaśnienia mitów czy historii, a dla starszych - dzięki uprzejmości Ted ED - znajdzie się wiele moralnych lub naukowych dylematów. Szczególnie polecam tekst : Would you pass the wallet test? jako początek wciągającej dyskusji w grupach B1+!

Nie tylko teksty narracyjne pozwalają nam osłuchać się z językiem angielskim! Podobno najlepsza metodą zrozumienia nowego zagadnienia jest próba wytłumaczenia go komuś innemu; na tej samej zasadzie opiera się podcast, również licencjonowany przez BBC: BBC 6 Minute Grammar. Jest to nie tylko świetne narzędzie już dla każdego na poziomie A2, ale też przydatne wsparcie w powtórce materiału, który już uważamy za opanowany, a jednak nie jesteśmy pewni jak go wykorzystać w praktyce.

Co istotne, ten podcast w języku angielskim stara się zaprezentować zagadnienia i wyzwania gramatyczne w kontekście, w praktycznych dialogach. Prezenterzy nie tylko używają wybranych gramatycznych struktur, ale też powoli i na przykładach tłumaczą, dlaczego ta struktura powinna być w danych przypadku zastosowana. Ten kanał szczególnie przydaje się w przypadku, gdy potrzebujesz drobnego „popchnięcia” w kierunku czasów Perfect. Te struktury nieustannie wywołują panikę u wielu polskich Słuchaczy, zaś BBC 6 Minute Grammar pomaga temu zaradzić.

Już od początku nauki języka warto osłuchiwać się z brzmieniem języka angielskiego: podcast Easy English (dostępny jako kanał na YT oraz indywidualny portal) to ulubione narzędzie moich najmłodszych Uczniów, a także dorosłych kursantów, którzy dopiero poznają nowe struktury gramatyczne. Mimo nazwy, nie jest to kanał z prostymi pioseneczkami o słoniach i liczeniu do dziesięciu. Każdy odcinek jest zilustrowany animacją i dotyczy konkretnego gramatycznego lub leksykalnego zagadnienia; od porównania czasów Present Simple i Continuous, do okresów warunkowych! Rewelacyjnie sprawdza się w pracy z każdym, kto jest sfrustrowany suchymi ćwiczeniami. Nowe zagadnienia pokazuje w rozmowie, konkretnych scenach w życia codziennego lub śmiesznych scenariuszach; polecam zwłaszcza odcinek o stronie biernej, dostępny tutaj: The Passive Voice, który wprowadza trochę frajdy w dość wymagający dla większości uczących się

Każdy, kto zderzył się z brutalną rzeczywistością po raz pierwszy słysząc słowo Worcestershire albo próbował odgadnąć wymowę słowa queue wie, że można znać najbardziej skomplikowany wyraz, ale to najprostsze słowa często powodują niepotrzebny wstyd i lęk przed mówieniem. Ta mała kompilacja przydatnych w nauce podcastów powinna pozwolić nam przełamać ten najbardziej frustrujący problem. Mr. Nightmare w swoim podcaście zawsze powtarza: There’s always a reason to be afraid, ale dzięki jego historiom, przynajmniej tego jednego powodu do strachu przed mówieniem możemy się pozbyć;)

BONUS

Bardzo dobrej jakości polski podcast prowadzony w ciekawej formule lekcji angielskiego znajdziecie na www.KwadransNaAngielski.pl. Prowadzący bardzo rzetelnie przygotowuje odcinki i nawet anglista jest w stanie czegoś się nauczyć. Na uwagę zasługuje staranna wymowa prowadzącego. Jest tam również sklep z materiałami.

O autorce:

Olga Abarghouei Nejad

Językoznawca, tłumacz i autor powieści kryminalnych; lektor języków szwedzkiego i angielskiego,  ukończyła studia filologiczne w zakresie lingwistyki i literatury w Falun w 2012r
Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner