Strona główna » Blog » Co oznacza dla Ciebie mieć płynność w języku?

Co oznacza dla Ciebie mieć płynność w języku?

dial with language flags porkretlo z flagami

Czasem, trochę enigmatycznie, nasi uczniowie piszą do nas: „Chciał(a)bym uzyskać większą płynność w języku”.

Niby logiczne, ale bardzo ogólne, prawda? Co się pod tą płynnością kryje?

Płynność polega na swobodnym komunikowaniu się w języku obcym w codziennych sytuacjach lub w pracy. Jest jak naciśnięcie guzika – raz śpiewasz po polsku, a za chwilę po angielsku.

Być może Cię teraz zaskoczymy. Płynność można by scharakteryzować jako:

  • szybkość i łatwość w formułowaniu zdań,
  • brak momentów ciszy i zacięć w rozmowie,
  • umiejętność wybrnięcia ze ślepych uliczek,
  • parafrazowania nawet trudnych idei.

Płynne mówienie w języku obcym wcale nie oznacza, że masz gramatykę i słownictwo w małym palcu! Co więcej, dopuszcza popełnianie błędów. Płynne rozmawianie w języku obcym oznacza, że posługujesz się nim swobodnie.

Pierwszym sygnałem, że Twoja płynność językowa wymaga pracy są takie objawy:

  • gdy mówisz w języku obcym,
  • często brakuje ci słów,
  • masz problem z wyrażeniem swojego zdania w języku obcym,
  • rozmówcy nie rozumieją, o co ci chodzi.
problems with understanding problemy ze zrozumieniem

I tutaj nawiążę do tego pierwszego – słówka są fundamentalnym budulcem. Gramatyka niewiele pomoże, jeśli nie znamy podstawowych pojęć i szukamy w pamięci, jak powiedzieć na przykład „wpływ”.

Tutaj trzeba budować konsekwentnie swoją bazę słownictwa. Najlepszym narzędziem jest platforma do nauki i utrwalania słów i wyrażeń dlatego polecamy rejestrację na www.vocabite.com i naukę słówek metodą "Bite-Size-Learning" - czyli małymi kawałkami.

Jak złapać tak zwany ‘flow’ w języku?

Pamiętam, że w trakcie przygotowań do egzaminu z niemieckiego przeczytałem ponad 500 słówek z tłumaczeniami. Jak tylko przeczytałem ten zbiór przed jednymi zajęciami, jakoś tak dziwnie łatwo i lekko mi się rozmawiało w trakcie. Słowa przychodziły mi łatwo, skupiałem się już raczej na tym tylko, jak je poukładać.

A teraz odwróćmy sytuację. Jak rozpoznać, że mówisz w języku obcym płynnie? Z pewnością kojarzysz moment, gdy zostajesz wyrwany z fascynującego dialogu prowadzonym w języku rodzimym. Jakiś obcokrajowiec pyta o drogę. Czy jesteś w stanie udzielić mu odpowiedzi „z marszu”, bez zająknięcia i rozmyślania nad formą czasownika, jakiej należy użyć? Tak w telegraficznym skrócie wygląda płynne mówienie w języku obcym. Taką umiejętność nabywa się dzięki… praktyce. Nie zdradziliśmy tutaj wiedzy tajemnej.

kostki z napisami learn improve prctice

Bardzo często zdarza się, że kursanci mają problem z obiektywną oceną posiadanych umiejętności komunikowania się w języku obcym. Nie zawsze zasób posiadanego słownictwa i rozumienie tego, co usłyszysz oznacza, że będziesz płynnie mówić w języku obcym. Narzędzia te są całkowicie bezużyteczne, póki nie zaczniesz z nich w pełni korzystać.

Płynności nabywa się dzięki praktyce. Żeby płynąć trzeba po prostu mówić... dużo mówić w języku obcym!

Zamów z lektorem dziś bezpłatną lekcję próbną, aby zyskać na płynności.

Wypróbuj wybrany pakiet zajęć tematycznych!

O autorze:

mgr Piotr Tryhubczak

Business English Teacher, lingwista, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, kierunek Filologia Angielska. Pasjonują go niezmiennie języki obce i programowania oraz metody nauczania. Ukończył studium coachingu i uzyskał certyfikat ACSTH. Pracuje w zawodzie lektora języków obcych od 2000 roku.

1 thought on “Co oznacza dla Ciebie mieć płynność w języku?”

  1. Pingback: TAJEMNICZA bariera językowa - czym jest i jak możemy ją przełamać? - Szkoła językowa

Comments are closed.

Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner