Co oznacza dla Ciebie mieć płynność w języku?
Czasem, trochę enigmatycznie, nasi uczniowie piszą do nas: „Chciał(a)bym uzyskać większą płynność w języku”.
Niby logiczne, ale bardzo ogólne, prawda? Co się pod tą płynnością kryje?
Płynność polega na swobodnym komunikowaniu się w języku obcym w codziennych sytuacjach lub w pracy. Jest jak naciśnięcie guzika – raz śpiewasz po polsku, a za chwilę po angielsku.
Być może Cię teraz zaskoczymy. Płynność można by scharakteryzować jako:
- szybkość i łatwość w formułowaniu zdań,
- brak momentów ciszy i zacięć w rozmowie,
- umiejętność wybrnięcia ze ślepych uliczek,
- parafrazowania nawet trudnych idei.
Płynne mówienie w języku obcym wcale nie oznacza, że masz gramatykę i słownictwo w małym palcu! Co więcej, dopuszcza popełnianie błędów. Płynne rozmawianie w języku obcym oznacza, że posługujesz się nim swobodnie.
Pierwszym sygnałem, że Twoja płynność językowa wymaga pracy są takie objawy:
- gdy mówisz w języku obcym,
- często brakuje ci słów,
- masz problem z wyrażeniem swojego zdania w języku obcym,
- rozmówcy nie rozumieją, o co ci chodzi.
I tutaj nawiążę do tego pierwszego – słówka są fundamentalnym budulcem. Gramatyka niewiele pomoże, jeśli nie znamy podstawowych pojęć i szukamy w pamięci, jak powiedzieć na przykład „wpływ”.
Tutaj trzeba budować konsekwentnie swoją bazę słownictwa. Najlepszym narzędziem jest platforma do nauki i utrwalania słów i wyrażeń dlatego polecamy rejestrację na www.vocabite.com i naukę słówek metodą "Bite-Size-Learning" - czyli małymi kawałkami.
Jak złapać tak zwany ‘flow’ w języku?
Pamiętam, że w trakcie przygotowań do egzaminu z niemieckiego przeczytałem ponad 500 słówek z tłumaczeniami. Jak tylko przeczytałem ten zbiór przed jednymi zajęciami, jakoś tak dziwnie łatwo i lekko mi się rozmawiało w trakcie. Słowa przychodziły mi łatwo, skupiałem się już raczej na tym tylko, jak je poukładać.
A teraz odwróćmy sytuację. Jak rozpoznać, że mówisz w języku obcym płynnie? Z pewnością kojarzysz moment, gdy zostajesz wyrwany z fascynującego dialogu prowadzonym w języku rodzimym. Jakiś obcokrajowiec pyta o drogę. Czy jesteś w stanie udzielić mu odpowiedzi „z marszu”, bez zająknięcia i rozmyślania nad formą czasownika, jakiej należy użyć? Tak w telegraficznym skrócie wygląda płynne mówienie w języku obcym. Taką umiejętność nabywa się dzięki… praktyce. Nie zdradziliśmy tutaj wiedzy tajemnej.
Bardzo często zdarza się, że kursanci mają problem z obiektywną oceną posiadanych umiejętności komunikowania się w języku obcym. Nie zawsze zasób posiadanego słownictwa i rozumienie tego, co usłyszysz oznacza, że będziesz płynnie mówić w języku obcym. Narzędzia te są całkowicie bezużyteczne, póki nie zaczniesz z nich w pełni korzystać.
Płynności nabywa się dzięki praktyce. Żeby płynąć trzeba po prostu mówić... dużo mówić w języku obcym!
Zamów z lektorem dziś bezpłatną lekcję próbną, aby zyskać na płynności.
O autorze:
Comments are closed.