Strona główna » Blog » Jak utrzymać motywację do nauki języka?
zmęczony człowiek opierający się o stół

Jak podtrzymać motywację do nauki języka?

Nowy rok już na dobre się rozpoczął, święta to tylko wspomnienie, a nasza motywacja do zrealizowania postanowień noworocznych powoli maleje z każdym dniem. Długi styczeń i depresyjny Blue Monday już za nami. Ten czas powoduje, że wielu z nas poddaje się i rezygnuje ze swoich postanowień. Plan na naukę języka obcego brzmiał ekscytująco w blasku fajerwerków, ale teraz twoje chęci topnieją szybciej niż śnieg w mieście – brzmi znajomo? O słomianym zapale i innych przeszkodach w nauce języka obcego przeczytasz tu: 7 WROGÓW GŁÓWNYCH NAUKI JĘZYKA OBCEGO , a poniżej przedstawiamy listę porad, które pomogą ci wygrać z leniem i wytrwać w nauce do końca roku i dłużej.

CO PODTRZYMUJE MOTYWACJĘ?

CEL

Samodzielna nauka, choćby przez kilkanaście minut dziennie, nie jest łatwym zadaniem. Znalezienie czasu i chęci ułatwi nam jasno określony, osobisty cel. Może być mały lub duży, liczy się tylko to, aby był ważny dla ciebie. Zastanów się więc, dlaczego chcesz dobrze mówić w języku obcym – myślisz o zmianie pracy na lepiej płatną, chcesz się pozbyć stresu podczas zagranicznych konferencji, a może po prostu zależy ci na swobodnym dogadaniu się na wakacjach albo marzysz o przeczytaniu ulubionej książki w oryginale? Im dokładniej określisz swoje cele, tym łatwiej będzie ci dobrać odpowiednie materiały do nauki i ustalić częstotliwość lekcji. Zapisz swoje cele w miejscu, na które często spoglądasz albo uwzględnij je w swoim kalendarzu. Spraw, by stały się realną częścią twojej codzienności.

SYSTEMATYCZNOŚĆ

„Codziennie będę uczyć się nowych słówek przez pół godziny” – brzmi świetnie, ale kiedy te 30 minut znaleźć? Różne aplikacje językowe i kursy licytują się w swoich hasłach i obiecują, że nauczysz się czegoś nowego poświęcając na naukę tylko 20, 15 czy 5 minut dziennie. Jest to oczywiście możliwe, ale na pewno nie przyniesie wymarzonych efektów, jeżeli o wspomnianych 5 minutach dziennie przypomni ci się raz na dwa tygodnie. Zaplanuj dla siebie realistyczny system (nauka przez godzinę dziennie może okazać się wielkim wyzwaniem, jeśli wcześniej nie uczyłeś/aś się wcale), ustaw odpowiednie powiadomienia i przypominajki i sumiennie się ich trzymaj. Najlepiej wybrać moment dnia, kiedy naturalnie masz trochę wolnego czasu – na przykład w tramwaju albo tuż przed zaśnięciem. Jeśli jednak spóźnisz się, nie porzucaj całkiem nauki – lepiej jest poświęcić połowę planowanego czasu niż uznać, że dzień już stracony i następnym razem spróbujesz dopiero jutro. Systematyczność pomoże wyrobić ci nawyk i uczyć będziesz się z przyzwyczajenia, z mniejszym wysiłkiem.

NAGRODY

Jeżeli jednak wiesz, że nawet najbardziej zorganizowany system nie zmusi cię do regularnej nauki, warto spróbować metody polegającej na nagradzaniu się za wysiłek. Aby nagroda była wartościowa, możesz ograniczyć coś, co sprawia ci przyjemność. Niech kawałek czekolady będzie zwieńczeniem sesji powtórkowej słownictwa, a wyjście na rower poczeka pół godziny, żebyś najpierw zdążył zrobić porcję zadania domowego. Nagrody przyjdą też do ciebie same – na przykład w formie poczucia satysfakcji i dumy, kiedy zrobisz świetne wrażenie na kolejnym spotkaniu z zagranicznymi kolegami z pracy.

PLAN B

Ale co jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą i zdarzy się dzień lub dwa, kiedy na naukę po prostu nie znajdziesz czasu? Takie zaburzenie streaku, czyli nieprzerwanego pasma postępu, często wytrąca z rytmu, a nawet wywołuje poczucie winy i zniechęcenie do samodzielnego powrotu do ćwiczeń. Doskonałą metodą walki z nieuniknionymi przerwami w uczeniu się jest posiadanie planu B. Być może dzisiaj nie uda się usiąść nad książkami czy popracować z apką, ale przecież jest mnóstwo innych okazji do poćwiczenia języka obcego.

  • Przeglądasz social media? Upewnij się, że śledzisz swoich ulubionych zagranicznych twórców.
  • Planujesz obejrzeć wieczorem odcinek serialu? Spróbuj włączyć napisyw języku oryginału – popracujesz nad rozumieniem ze słuchu i poznasz nowe idiomy.
  • Notujesz w kalendarzu listę zadań na kolejny dzień? Napisz ją w języku obcym, żeby przypomnieć sobie słownictwo biznesowe.

Wybierz jedną z codziennych czynności, które i tak były zaplanowane, i znajdź sposób, jak wykorzystać w niej angielski, niemiecki czy hiszpański. Taka technika small wins, czyli małych zwycięstw, sprawi, że nie odczujesz przesadnie przerwy w nauce i zachowasz motywację – w końcu codziennie udało się zrobić choć to najmniejsze coś. Poza tym, takie przemycanie języka obcego do codziennego życia jest świetnym nawykiem, dzięki któremu poznasz wiele kolokwialnych wyrażeń i będziesz brzmieć bardziej naturalnie.

POWTÓRKI

Gdy brakuje ci kreatywności na to, jak wcielić obcy język do swojej codzienności, najlepszym pomysłem będzie powrót do starych notatek. Systematyczne powtórki słówek czy gramatyki są tak samo wartościowe, jak nauka nowych konstrukcji – bez nich zapamiętujesz jedynie około 20% przerobionego materiału! Badanie na ten temat przeprowadzone zostało już pod koniec XIX wieku, a jego wyniki znane są pod nazwą krzywa zapominania Ebbinghausa. I choć zapominanie części materiału jest nieuniknione, można z nim skutecznie walczyć. O sztuczkach, które pomagają zmienić kształt krzywej, przeczytasz tutaj. Regularne powtórki przypomną ci też o wszystkim, czego do tej pory udało ci się nauczyć i pomogą umocnić poczucie postępu. Kiedy masz ochotę się poddać, zerknij na wszystko to, co udało ci się już opanować!

PODSUMOWANIE

Jeśli udaje ci się przez długi czas zachować systematyczność dzięki jasno określonemu celowi, świetnie dobranej technice czy systemowi nagradzania się za postępy – brawo. Jeśli jednak zdarzy ci się less than a perfect day, nie spisuj tego dnia na straty i nie rezygnuj zupełnie z nauki. Upewnij się, że pozostajesz w kontakcie z językiem, nawet jeśli nie uczysz się go aktywnie. Zapraszamy na nasz Instagram, gdzie codziennie możesz rozwiązać jedno pytanie quizowe związane z biznesowym angielskim, zachęcamy też do subskrypcji newslettera (newsletter angielski, newsletter niemiecki), aby co tydzień otrzymywać trzy przydatne angielskie lub niemieckie słówka. Niedługo w systematycznej nauce wesprze cię też Business vocabulary planner, czyli wyjątkowy kalendarz-pamiętnik uczący jednego wyrażenia codziennie przez cały rok.

O autorce:

Xenia Kim

Metodyk, lingwistka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku filologia rosyjska. Zajmuje się językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim. Pasjonują ją innowacyjne, nieszablonowe metody nauczania. Pracuje w zawodzie lektora języków obcych w Polsce i za granicą od 2017 roku.
Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner