Strona główna » Blog » Nauka języków obcych w starszym wieku.

Na naukę języków nigdy nie jest za późno.

Na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno, bo najczęściej to nie metryka decyduje, ale nasze nastawienie. Wiele osób jest przekonanych, że wraz z wiekiem zdolność i skuteczność nauki języka obcego maleje, ale w gruncie rzeczy jest to tylko powtarzany stereotyp. Wielu uczniów w wieku emerytalnym z sukcesem zdobywa kolejne stopnie umiejętności językowych, zaś nauka języków obcych dla seniora może stanowić doskonałą formę poprawy zdrowia czy samopoczucia, a także przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu.

Grafika blog nauka języka dla seniorów

Zdolność uczenia się w różnym wieku

Większość ludzi uważa, że zasada  "im wcześniej tym lepiej" to fundament sukcesu językowego. Pozornie wydaje się, że kiedy dziecko uczy się języka obcego dzieje się to jak w rodzimym języku: naturalnie chwyta akcent, szybko zapamiętuje i bez większego wysiłku po prostu mówi. Osoby starsze ponoć muszą więcej czasu spędzać przy nauce słownictwa, wymowy czy nabieraniu płynności językowej. Nic bardziej mylnego! Atutem osób starszych jest doświadczenie (w tym językowe), zdolność analizy wzorców językowych i po prostu wytrwałość. Tych atutów w nauce języka obcego nikt nie jest w stanie seniorom odebrać, a to one głównie gwarantują sukces językowy.

Spotkania i podróże

Motywacje seniorów do nauki języka obcego mogą być bardzo różne, od uniknięcia samotności po chęć odbycia podróży swojego życia.  Senior przy pierwszym wyjeździe z pewnością odkryje, że język obcy jest mu niezbędny do rozumienia komunikatów na lotnisku czy targowania się na bazarze. Rozumie też, że bez jego znajomości nie będzie się czuł pewnie i naukę języka obcego będzie traktował jako gwarant bezpiecznych i udanych wakacji. Dodatkowo ucząc się języka obcego poznaje nowych ludzi, nawiązuje relacje i przyjaźnie, co daje mu spełnienie potrzeb towarzyskich i zapobiega wykluczeniu społecznemu.

Dziadkowie na czasie

Nauka języków obcych dla seniorów to nie tylko wypełnienie wolnego czasu, ale również możliwość znalezienia wspólnego języka i tematów z wnukami. Dotyczy to szczególnie nowych technologi, obsługi aplikacji w telefonie czy różnego rodzaju platform, które mogą być doskonałym punktem zaczepiania w rozmowie z młodszą generacją. Co więcej, rozumienie kilku słów młodzieżowych pochodzących  na przykład z angielskiego pozwoli na lepsze zrozumienie świata i zainteresowań swojego wnuka.

Trening umysłu

Alzheimer, skleroza, zapominalstwo, demencja - tymi słowami czasem określa się stan umysłu seniora. Choć pewne zmiany są zapewne nieuniknione, to nauka języków obcych w późniejszym wieku może okazać się doskonałym remedium na braki w pamięci. Nauka nowych słów, analiza zawiłości gramatycznych, rozumienie ze słuchu czy czytanie w języku obcym do doskonały trening pamięci i higiena umysłu. Warto korzystać z tak prostego i dostępnego środka zapobiegawczego!

Język nie-obcy dla seniorów

Nauka języków obcych nie jest zarezerwowana tylko dla młodych. Z roku na rok coraz częściej seniorzy biorą udział w kursach językowych, mają chęć, odwagę, motywację i czas. Chcą nadal poznawać świat przez pryzmat języka, kultury i zwyczajów. Chcą odkrywać nowe zakątki, chcą spełniać swoje marzenia o podróżach i być obecni tu i teraz bez patrzenia na swoją metrykę, a to wszystko może się spełniać dzięki nauce języków obcych.

O autorce:

Magda Charasimiuk

Lektorka języka polskiego jako obcego, języka francuskiego i kulturoznawczyni, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach filologii romańskiej, kulturoznawstwa oraz języka polskiego jako obcego. Uczy języka francuskiego i polskiego jako obcego od 20 lat, w swojej pracy koncentrując się na budowaniu relacji i towarzyszeniu kursantowi przy odkrywaniu zawiłości obu języków. Przy nauczaniu lubi stosować nowe rozwiązania oraz aplikacje językowe. Wolny czas spędza na robieniu zdjęć, spacerowaniu z psem i pomocy w fundacji na rzecz zwierząt.

Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner