Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - jak wypaść najlepiej?
Telefon zadzwonił, jak zawsze. Nic nie zapowiadało, że za chwilę będziesz przeżywał/a skrajne emocje: od euforii do (po) ogromny stres. Usłyszałeś/aś w słuchawce, że zapraszają Cię na rozmowę kwalifikacyjną do TEJ firmy. A na końcu dodali, że zostanie przeprowadzona po angielsku. I co teraz!? To praca marzeń i już widzisz się na tym stanowisku. Jednak Twoje być albo nie być warunkuje to, jak wypadniesz podczas rozmowy z pracodawcą… Czy aby przypadkiem temperatura w pomieszczeniu teraz gwałtownie nie wzrosła? Za chwilę podamy Ci prosty przepis na to, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku. Gotowy/a?
Musisz wiedzieć, że rozmowa kwalifikacyjna po angielsku niczym nie rożni się od tej przeprowadzonej w języku rodzimym. No prawie. Pracodawca będzie chciał sprawdzić, czy nadajesz się na to stanowisko. Dlatego zada kilka pytań, które mu to ułatwią. Zazwyczaj rozmowa zaczyna się od słów: Tell me about yourself. Nie traktuj ich jako zaproszenie do flirtu. To z pozoru zwykłe pytanie kryje w sobie konkretne oczekiwania. Pracodawca chce poznać Twoją historię zawodową. Dzięki temu wyobrazi sobie Ciebie w TEJ firmie lub nie. Grunt to dobrze zacząć! Na przykład tak:
- I am mainly responsible for…
- My key responsibilities/duties are…
- I usually take care of…
- I am in charge of…
- I have managed to…
- I have dealt with the following challenges:...
W toku rozmowy z pewnością pojawią się pytania dotyczące Twojej motywacji do pracy, np.: Why should we hire you? Tu znajdziesz przykładowe odpowiedzi, które oczywiście możesz sparafrazować oraz dodać coś od siebie:
- Over the years, I have acquired relevant skills and experience, which I will bring to your organization.
- Even though I am a fresher, I can assure you that I am going to give my best and work to my full potential.
- Honestly, I possess all the skills and experience that your company is looking for.
- I’m pretty confident that I am the best candidate for this job role.
A także takie, dzięki którym pracodawca sprawdzi, czy pasujesz do charakteru firmy i stylu tej pracy. Nie zdziw się, jeżeli usłyszysz pytanie dotyczące Twojej reakcji na popełnione błędy. Czy już widzisz zauważyłeś/aś, że rozmowa kwalifikacyjna po angielsku to kopia tej po polsku?
Jednak, jak zaznaczyliśmy wyżej, różni ją jeden element: JĘZYK. Dlatego wystrzegaj się jak możesz używania mowy ojczystej. Jeżeli doznasz chwilowego zaćmienia umysłu i zapomnisz, jak mówiło się po angielsku, powiedz o tym pracodawcy. Przyznaj się do tego, że się stresujesz. Na przykład tak:
- I feel a bit stressed out at the moment - excuse me if I run out of words.
- I must admit it’s a stressful experience…
- This situation might put me under a lot of pressure so forgive me if I make any mistakes.
- This is the thing which…
Mówienie o emocjach pomoże Ci je ostudzić. A pracodawca z pewnością to doceni. A co w sytuacji, gdy podczas rozmowy zaczniesz cierpieć na amnezję i zapomnisz połowy słów? Ratuj się kto może, byle w języku angielskim! Stosuj parafrazy i opisuj, na przykład w ten sposób:
- What I can is the process when…
- The thing I would like to describe here is connected with…
- It is necessary here to clarify exactly what is meant by…
A teraz cała naprzód! Ruszaj podbijać serce pracodawcy. Nie zapomnij o uśmiechu – to element, który pomoże Ci wyjść nawet najbardziej kłopotliwej sytuacji. Rozmowę kwalifikacyjną warto przećwiczyć z lektorem. Dlatego zapraszamy do zakupu pakietu, przygotowującego do rozmowy kwalifikacyjnej o pracę. Znajdziesz go tutaj.
Zapraszamy również do zapoznania się z pozostałymi pakietami tematycznymi, które pomogą Ci w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Comments are closed.