Strona główna » Blog » Jak długo trwa nauka angielskiego – czyli szybka nauka angielskiego to mit

Jak długo trwa nauka angielskiego - czyli szybka nauka angielskiego to mit

when how pytania

To pytanie często pojawia się w rozmowach, a my sami niekiedy je zadajemy. Czy możliwa jest szybka nauka języków obcych, czy to tylko mit? Aby odpowiedzieć na te pytania, zastanówmy się najpierw nad kilkoma innymi kwestiami:

Ile słów zna native speaker?

Badania online (ponad dwa miliony testów) wykazały, że dorosły native speaker zna około 30 000 słów, a nastolatek około 20 000.

Źródło: http://testyourvocab.com/blog/2011-07-25-New-results-for-native-speakers.php

Ile w sumie godzin trzeba więc poświęcić na to, aby wejść na dany poziom?

Według Cambridge English Language Assessment, organizacji z ponad stuletnią tradycją w ocenie poziomów językowych, osiągnięcie poziomu C1 wymaga średnio około 1200 godzin dydaktycznych.

A1 A2 B1 B2 C1 C2
n/a 180–200 godzin 350–400 500–600 700–800 1000–1200
(Wartości są zsumowane; na przykład, aby osiągnąć poziom C1, potrzebne jest 700-800 godzin, a nie suma wartości z A2, B1, B2).

Przyjmując, że potrzebne jest 1200 godzin, aby zbliżyć się do poziomu nastolatka mówiącego w języku angielskim (ok. 19 000 słów), oznacza to około 16 słów lub wyrażeń na godzinę.

15-16 słów na godzinę kursu!!!

Jeśli uczysz się 16 słówek dziennie, osiągniesz liczbę 18 000-19 200 słów w ciągu 1200 dni (około trzech i pół roku).
Nie daj się więc przekonać, że istnieje coś takiego jak szybka nauka angielskiego, trwająca zaledwie dwa tygodnie. Obalamy ten mit – tak szybka nauka języka angielskiego nie jest możliwa.

Marketing często wykorzystuje niejasne definicje, oferując szybką naukę angielskiego w kilka tygodni.

Wydaje się dużo te 15-16 słówek dziennie?

To spora ilość, ale warto pamiętać, że około połowa z nich to słownictwo pasywne, które rozpoznajemy i rozumiemy w kontekście, ale niekoniecznie używamy aktywnie. Oprócz tego, wiele ważnych słów, takich jak "spaghetti", "computer", "map", nie wymaga specjalnej nauki.

dictionary słownik

Zacznij naukę angielskiego w Prolang. Sprawdź, dlaczego oferujemy skuteczną naukę języka angielskiego

Szukasz kursu języka angielskiego z realnymi celami? Chcesz nauczyć się efektywnie i przyjemnie? Zapraszamy do Prolang, szkoły językowej z bogatym doświadczeniem.

Zajęcia prowadzą profesjonalni lektorzy i metodycy, stosując autorską metodę A-C-B-S. Najpierw analizujemy Twoje potrzeby, dobieramy materiał, a następnie przekazujemy wiedzę porcjami, wykorzystując nowe technologie, w tym platformę e-learningową VOCAbite. Utrwalanie materiału odbywa się w trakcie zajęć, co pozwala efektywnie przyswajać nowe słówka.

Przekonaj się samemu, że język angielski nie musi być trudny, a proces nauki może być przyjemny.

Zapraszamy do kontaktu.

O autorze:

Piotr Tryhubczak

Business English Teacher, lingwista, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, kierunek Filologia Angielska. Pasjonują go niezmiennie języki obce i programowania oraz metody nauczania. Ukończył studium coachingu i uzyskał certyfikat ACSTH. Pracuje w zawodzie lektora języków obcych od 2000 roku.
Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner