Strona główna » Blog » Jak długo trwa nauka angielskiego – czyli szybka nauka angielskiego to mit

Jak długo trwa nauka angielskiego - czyli szybka nauka angielskiego to mit

when how pytania

Jak długo trwa nauka języka angielskiego? To sakramentalne pytanie słyszymy czasem lub nawet sami je zadajemy.  Często jesteśmy też pytani, czy szybka nauka języków obcych to tylko mit. Aby odpowiedzieć na te wszystkie pytania, postawmy najpierw kilka innych:

Ile słów zna native speaker?

Na podstawie szeroko prowadzonych testów online (ponad dwa miliony testów), dorosły native speaker zna około 30.000 słów. W przypadku nastolatka to mniej więcej 20.000.

Źródło: http://testyourvocab.com/blog/2011-07-25-New-results-for-native-speakers.php

Ile w sumie godzin trzeba więc poświęcić na to, aby wejść na dany poziom?

Wg. Cambridge English Language Assessment, czyli organizacji, która od ponad 100 lat zajmuje się ocenianiem poziomów dojście do poziomu C1 powinno przeciętnie zająć około 1200 godzin dydaktycznych.

A1 A2 B1 B2 C1 C2
n/a 180–200 godzin 350–400 500–600 700–800 1000–1200
Wartości są już zsumowane tzn. aby wejść na poziom C1 - potrzebne jest 700-800 godzin (a nie wartości z A2 + B1 + B2)

Przyjmując zatem, że potrzebne jest 1200 godzin, żeby choć zbliżyć się do poziomu nastolatka z angielskiego (ok. 19000 wyrazów), oznacza to w prostym przeliczniku około 16 wyrazów/wyrażeń na godzinę.

15-16 słów na godzinę kursu!!!

Jeśli więc uczylibyście się Państwo 16 słówek dziennie, to tę liczbę (18000-19200) osiągnęlibyście za 1200 dni (ok. trzy i pół roku).

Proszę więc nie dać się przekonać, że istnieje coś takiego jak szybka nauka angielskiego i że nauka języka może trwać dwa tygodnie. Niestety, obalamy ten mit – tak szybka nauka języka angielskiego nie jest możliwa.

No i co to właściwie oznacza „nauczyć się języka”, prawda? Marketing żeruje właśnie na tych szerokich definicjach, oferując szybką naukę języka angielskiego w kilka tygodni.

Wydaje się dużo te 15-16 słówek dziennie?

Nauka 15-16 nowych słówek dziennie jest sporą ilością. To prawda, jednak trzeba to jeszcze skorygować o fakt, że około połowa tych słów to słownictwo pasywne lub też bierne, to znaczy takie, którego nie używamy kiedy mówimy, ale potrafimy je w kontekście rozpoznać i zrozumieć lub domyślić się, co znaczy.

dictionary słownik

Oprócz tego jest wiele słów ważnych, których praktycznie nie musimy się uczyć np.: spaghetti, computer, map itd. Czyli tak naprawdę tę liczbę należałoby zweryfikować. O ile? To już temat na osobne badania.

Zacznij naukę angielskiego w Prolang. Sprawdź, dlaczego oferujemy skuteczną naukę języka angielskiego

Interesuje Cię kurs języka angielskiego, w którym będziesz miał postawione realne cele do osiągnięcia? Chcesz się skutecznie nauczyć języka angielskiego, w przyjemny sposób przyswajając nowe słówka? Zapraszamy do Prolang - szkoły językowej z latami doświadczenia.

Jak wygląda nauka w Prolang? W naszej szkole językowej nauką angielskiego zajmują się profesjonalni lektorzy oraz metodycy. Zajęcia prowadzone są według autorskiej metody A-C-B-S, zgodnie z którą najpierw badamy Twoje potrzeby (i na tej podstawie dobieramy materiał), a potem przekazujemy Ci nowe słówka i wiedzę porcjami, korzystając z nowych technologii (wykorzystujemy w naszej pracy m.in. platformę e-learningową VOCAbite). Następnie w trakcie zajęć utrwalane są przyswojone już porcje materiału. Dzięki temu będziesz w stanie efektywnie uczyć się nowych słówek w języku angielskim.

Przekonaj się samemu, że język angielski nie musi być trudny, a proces nauki może być przyjemny.

Zapraszamy do kontaktu.

Cookie Consent with Real Cookie Banner