Strona główna » Blog » Jak zastosować Present Perfect w rozmowie o pracę?

Jak zastosować Present Perfect w rozmowie o pracę? 

HR

Jeśli sen z powiek spędza Ci zarówno czas Present Perfect, jak i wizja rozmowy o pracę przeprowadzonej po angielsku - spieszymy z pomocą.

W dzisiejszych czasach wielu pracodawców oczekuje, że kandydat do pracy będzie mówił po angielsku. W związku z tym sprawdza też tę umiejętność w trakcie rozmowy o pracę. Dla większości osób jest to powód do sporego stresu, ale w obecnych czasach dysponujemy potężnymi narzędziami, aby ten stres zmniejszyć. Do dyspozycji mamy wszakże internet oraz możliwość przygotowania się.

W Internecie możemy znaleźć tysiące stron, które podpowiadają, jak można odpowiednio przygotować się do rozmowy o pracę, zwłaszcza jeśli podczas takiej rozmowy sprawdzany jest nasz poziom znajomości języka obcego. Na naszym blogu mamy parę podpowiedzi, jak to zrobić lepiej i skutecznie wypaść podczas rozmowy o pracę. W naszej ofercie znajdziesz także krótkie, intensywne kursy językowe, które przygotowują do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku.

W tym artykule zajmiemy się jednym z podstawowych pytań, jakiego możemy się spodziewać podczas takiej rozmowy. Jest to pytanie o doświadczenie zawodowe. Przyjrzymy się,  jak mówić o swoim doświadczeniu zawodowym, używając czasów Present Perfect Simple oraz Present Perfect Continuous.

Jaka jest konstrukcja czasów Present Perfect Simple / Present Perfect Continuous?

Dla przypomnienia, czas Present Perfect to:

osoba + have / has + czasownik w tzw. 3 formie

Przykłady zdań:

I have lived here since 2015.
I haven’t been to the USA yet.
How long have you known John?

Czas Present Perfect Continuous to:

osoba + have / has + been + doing

Przykłady zdań:

I have been working in my current role for 5 years.
I haven’t been working hard recently.
How long have you been working in this company?

Jak pracodawca może zapytać o doświadczenie zawodowe?

Skoro przypomnieliśmy już sobie podstawy, zobaczmy, w jaki sposób pracodawca może nas zapytać o nasze doświadczenie zawodowe, wykorzystując czas Present Perfect:

 1. Have you worked in the banking sector before?
 2. How long have you worked / have you been working in your current job?
 3. What experience have you gained working in your current position?
 4. What are the two most significant professional achievements you have had so far?
 5. Tell us how you have handled a challenge in the workplace before.

Jak widzimy, pytania te zwykle dotyczą paru konkretnych obszarów:

 • Jak DŁUGO coś robiliśmy?
 • Czy KIEDYKOLWIEK coś robiliśmy?
 • Jakie jest nasze OGÓLNE doświadczenie DO TEJ PORY.

To są oczywiście dość czytelne przykłady użycia czasów Present Perfect Simple i Continuous w pytaniach o doświadczenie zawodowe. Osoba przeprowadzająca wywiad może nas jednak zapytać o nasze doświadczenie, używając zupełnie innych struktur i tylko od naszego obycia z językiem zależy, czy będziemy umieli trafnie i poprawnie na nie odpowiedzieć.

Zatem jak jeszcze inaczej możemy zostać zapytani o to samo?

 • Tell us more about your work experience.
 • Can you tell us more about your job experience connected with your current role?
 • How does your prior experience prepare you for this job?

Albo inna wersja:

 • Do you have experience in leading a team?
 • Do you have experience working with Google Analytics?
 • Tell us more about your experience of using your creative powers.

Proste reguły warte zapamiętania:

Jak widzimy, rekruter w swoim pytaniu może zawrzeć czasy, o jakie nam chodzi, ale niekoniecznie musi to zrobić. Dlatego warto zapamiętać dwie proste REGUŁY:

 1. Jeśli mówimy o swoim doświadczeniu OGÓLNIE, używamy czasu Present Perfect;
 2. Jeśli mówimy o swoim doświadczeniu na bazie KONKRETNEGO PRZYKŁADU, który dotyczy zamkniętej już przeszłości, najczęściej będziemy potrzebowali czasu Past Simple.

Oto PRZYKŁADY pytań i możliwych na nie odpowiedzi:

(Q) Have you worked in the banking sector before?
(ANS) Yes, I have. I have been working in the banking sector for the past 6 years.

UWAGA: Z czasownikami WORK i LIVE nie ma znaczenia, czy wybierzemy czas Present Perfect Simple czy Continuous. Jeśli chodzi o pozostałe czasowniki, to mówiąc o tym, jak długo coś robimy (do teraz), zwykle używamy czasu Present Perfect Continuous (chyba że czasownik należy do kategorii czasowników non-continuous, czyli takich, których nie można użyć w czasach Present Continuous, Past Continuous, itd.).

(Q) What experience have you gained working in your current position?
(ANS) I have gained a lot of experience in the banking field, especially in the debt collection area. I have worked as a Field Agent and online collector as well. I know how to approach different clients and negotiate well.

(Q) How does your prior experience prepare you for this job?
(ANS) Well, I have been working in marketing for the past 7 years, first in a junior position, now in the senior position for about 2 years. I understand the whole process of marketing, from defining the client and finding the right market to creating successful marketing campaigns for various products and services.

(Q) Do you have experience in leading a team?
(ANS) Yes, I do. I have worked as a team leader for the past 3 years and I have learnt a lot during that time. My team-leading skills have improved considerably over this time.

O autorce:

Beata Szeruga

Business English Teacher, absolwentka Anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zarządzania Kadrami Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pasjonatka rozwoju osobistego, uwielbia dzielić się wiedzą i udoskonalać procesy. Uczy języka angielskiego od 1998 roku oraz pomaga w rozwoju dorosłych od ponad 12 lat. Obecnie zgłębia tajniki marketingu online oraz współtworzy nowe produkty i usługi dla Prolang.
Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner