Strona główna » Blog » ZERO CONDITIONAL – zerowy okres warunkowy
zero conditional

ZEROWY OKRES WARUNKOWY

No dobrze, znamy już pierwszy, drugi, trzeci okres warunkowy… Nie zapominajmy również o mieszanych okresach warunkowych.

Mamy więc pierwsze pytanie.
Z jakich okresów warunkowych można stworzyć mieszane okresy warunkowe tzw. mixed conditionals?

Odpowiedź: z drugiego oraz trzeciego, a także trzeciego oraz drugiego. Jeśli nie znałeś/aś odpowiedzi na to pytanie, powtórz wiedzę o conditionalach w poprzednich wpisach na naszym blogu o:

Teraz chcielibyśmy przedstawić Wam okres warunkowy, który nazywany jest zerowym okresem warunkowym, ponieważ działa on niczym uniwersalne prawo, coś co zdarza się za każdym razem, a w języku angielskim określany jest często mianem tzw. universal truths. Najlepiej pokazać to na poniższych przykładach.

Jak już pewnie dało się zauważyć, w zerowym okresie warunkowym podstawą jest czas Present Simple (czas teraźniejszy prosty). Warto pamiętać, że jeśli stosujemy ten czas, w trzeciej osobie liczby pojedynczej do podstawy czasownika dodajemy -s lub -es:

 • go, goes
 • do, does
 • finish, finishes
 • save, saves
 • bring, brings
 • see, sees
 • watch, watches
 • don’t, doesn’t (przy negacjach)

W poniższej tabelce znajdziesz schemat tworzenia zerowego okresu warunkowego na podstawie zdania:

If you touch fire, you get burnt = Jeśli dotkniesz ognia, sparzysz się.

If Present SimplePresent Simple
Ifyou touch fireyou get burnt.
lub  
Present SimpleifPresent Simple
You get burnt if you touch fire.

Samo słówko „if” może być w tego rodzaju zdaniach zastąpione przez słówko „when”, wówczas jeśli pasuje do kontekstu. „If” oznacza „jeśli”, podczas gdy „when” oznacza „kiedy”. Spójrzmy na różnice w poniższych zdaniach:

 • I call you when I need some help.
  Moglibyśmy przetłumaczyć to zdanie jako: Dzwonię do Ciebie, kiedy tylko potrzebuję pomocy (lub za każdym razem kiedy potrzebuję pomocy). Wyrażamy w tym zdaniu pewność.
 • I call you if I need some help.
  Moglibyśmy przetłumaczyć to zdanie jako: Dzwonię do Ciebie, jeśli potrzebuję pomocy (tylko jeśli jej potrzebuję, jeśli nie – nie dzwonię). Wyrażamy tu luźne przypuszczenie.

Na koniec jeszcze raz w pigułce zerowy okres warunkowy:

If + Present Simple, Present Simple.

lub

Present Simple if + Present Simple.

Chcesz nauczyć się poprawnie stosować zero conditional w języku angielskim, skorzystaj z lekcji online z którymś z lektorów Prolangu!

Przypominamy, iż więcej na temat pozostałych okresów warunkowych dowiesz się tutaj: first conditional, second conditional, third conditional oraz mixed conditionals.

1 thought on “ZERO CONDITIONAL – zerowy okres warunkowy”

 1. Pingback: OKRESY WARUNKOWE - PODSUMOWANIE | Szkoła językowa

Comments are closed.