Strona główna » Blog » 5 świetnych aplikacji do nauki języka, które nie są Duolingo

5 świetnych aplikacji do nauki języka, które nie są Duolingo

5 aplikacji do nauki języków cover

Masz już dosyć nagabującej cię sowy Duolingo? Znudziły ci się lekcje z Busuu i Babbel? Poznaj 5 nietypowych aplikacji do nauki języków obcych, które mogą spodobać ci się bardziej, niż popularni giganci. Z tymi aplikacjami przećwiczysz różne aspekty nauki języka i wywrzesz świetne wrażenie w pracy!

1. Tandem - ćwicz mówienie

logo tandem

Wiele aplikacji uczy gramatyki, słownictwa, a nawet sprawdza twoją wymowę. Gdzie jednak nawiązać prawdziwy, żywy kontakt z językiem i naprawdę zacząć rozmawiać i pisać z native speakerami? Tandem to aplikacja, która nie tylko z nazwy przypomina Tinder. Jej zadaniem jest znalezienie dla ciebie idealnego language buddy, czyli językowego partnera. W swoim profilu określasz języki, które znasz (na przykład polski) oraz języki, których się uczysz (na przykład angielski). Aplikacja zaproponuje ci profile użytkowników, którzy ustawili  dla siebie odwrotną kombinację. Przeczytaj o ich zainteresowaniach i celach językowych i napisz do dowolnej osoby. Teraz pozostało już tylko się z kimś zaprzyjaźnić: może pomożesz Davidowi z Australii przygotować oświadczyny po polsku dla jego dziewczyny z Lublina, a on wyjaśni ci w końcu past perfect. Uczcie się od siebie nawzajem – w tandemie.

Plusy aplikacji:

 • rozmawiaj poprzez chat, wiadomości głosowe lub video chat;
 • filtruj użytkowników po lokalizacji – jeśli chcesz uczyć się konkretnego dialektu lub akcentu albo po prostu masz ochotę spotkać się na kawę i ćwiczyć język na żywo;
 • zostawiaj i otrzymuj „recenzje” od innych po rozmowie – te komentarze są widoczne na profilach i ułatwiają wybranie najlepszego partnera językowego;
 • nawiązuj prawdziwe przyjaźnie w krajach, które chcesz odwiedzić!

Minusy aplikacji:

 • po rejestracji musisz poczekać na akceptację twojego profilu przez moderatorów, co może potrwać nawet kilka dni. W ten sposób zespół Tandem stara się odfiltrować użytkowników, którym nie zależy wcale na nauce języków oraz konta z fałszywymi imionami lub zdjęciami.

2. Drops - ćwicz słówka

logo drops

Nie masz czasu na przydługie lekcje słownictwa? Zapewne polubisz Drops, apkę, która pozwala ci na naukę tylko przez 5 minut dziennie. Aplikacja jest wysoce spersonalizowana – wybierasz w niej nie tylko język i poziom, ale też cele (bardziej interesują cię słówka związane z kulturą danego kraju, cytaty z filmów, a może przygotowujesz się do egzaminu?). Określ swoje zainteresowania i ciesz się codzienną porcją pięknych interaktywnych animacji, dzięki którym nauczysz się do 200 nowych słówek miesięcznie. Łącz obrazki ze słowami, układaj słowa z sylab i bierz udział w zabawnych wyzwaniach.

Plusy aplikacji:

 • ciesz oko pięknym aspektem wizualnym;
 • decyduj, których słówek chcesz się uczyć, a które odrzucić na zasadzie fiszek;
 • ćwicz słówka z każdej strony: czytaj, pisz, słuchaj;
 • baw się: nauka z Drops przypomina grę, a w zadaniach pojawiają się często żarty.

Minusy aplikacji:

 • jeżeli się wciągniesz, wydłużenie nauki do 10 lub 15 minut dziennie jest możliwe tylko po wykupieniu wersji premium.

3. Pod 101 - ćwicz słuchanie

logo Pod101

Uwielbiasz słuchowiska i podcasty? Pod 101 jest dla ciebie. Wybierz język, określ swój poziom i słuchaj 10-miutowych podcastów. Każdy odcinek składa się z wprowadzenia oraz dialogu w języku obcym – najpierw w normalnym tempie, potem w zwolnionym, a na końcu z tłumaczeniem. Podczas słuchania możesz jednocześnie czytać transkrypcję  (masz też do niej dostęp później w ramach powtórki). Dodatkowo pod każdym odcinkiem znajdziesz wyszczególnione z dialogu słówka, które możesz odsłuchać lub wygenerować z nich krótki quiz. Aplikacja podsunie ci też ich synonimy. Na samym końcu znajduje się sekcja ciekawostek kulturowych – na przykład pod odcinkiem na temat spotkań biznesowych po polsku obcokrajowiec dowie się, skąd właściwie biorą się słowa „pan” i „pani”.  Naukę zakończyć możesz testem.

Plusy aplikacji:

 • słuchaj online, ściągnij odcinek w formie audio lub pobierz jego transkrypcję w formacie PDF;
 • rób własne notatki przypisane do danego odcinka podczas słuchania;
 • wybieraj interesujące cię tematy, w tym biznesowe.

Minusy aplikacji:

 • dialogi są odczytywane przez aktorów z gotowego scenariusza i nie zawsze brzmią w pełni naturalnie. Pod 101 sprawdzi się dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z językiem.

4. Lingvist - ćwicz rozumienie z kontekstu

logo lingvist

Lingvist pomoże ci wypracować jedną z kluczowych umiejętności językowych – intuicję. Wybierz liczbę kart, które chcesz przetasować każdego dnia, a następnie postaraj się odgadnąć z kontekstu brakujące na nich słówka. Celem aplikacji jest nauczenie cię konkretnej liczby słów, abyś mógł pojąć ogólne znaczenie dowolnego tekstu. Według osi postępu dostępnej w apce poznanie 1500 angielskich wyrazów pozwoli ci rozumieć około 70-80% dowolnego prostego tekstu, na przykład słów piosenki.  Jeżeli będziesz mieć trudność z odszyfrowaniem brakującej części zdania, najpierw sięgnij po podpowiedź, a w ostateczności odsłoń całą kartę. Po zakończeniu nauki Lingvist posegreguje słówka z każdego dnia do osobnych teczek: wyrazy dobrze ci znane, wyrazy niepewne, wyrazy nowe.

Plusy aplikacji:

 • określasz nie tylko język, którego się uczysz, ale też język, w którym chcesz otrzymywać podpowiedzi;
 • karty uczą cię części mowy: każde słówko oznaczone jest jako bezokolicznik, przymiotnik itd.;
 • wybierasz realistyczny cel, np. potrzebuję angielskiego do pracy w zawodzie X, emigruję do kraju Y – aplikacja dopasuje słówka do ciebie;

Minusy aplikacji:

 • w darmowej wersji aplikacji zyskujesz dostęp do ograniczonej liczby słów i języków.

5. BeeSpeaker - ćwicz wymowę

logo BeeSpeaker

Chcesz poprawić swoją wymowę i brzmieć świetnie w języku obcym,  ale wstydzisz się rozmawiać na żywo? W takim razie BeeSpeaker jest dla ciebie. Przygotowane imitacje dialogów po angielsku, hiszpańsku i polsku w formie krótkich filmików mają pauzy, w których czytasz i nagrywasz słowa widoczne na ekranie. Aplikacja zaznaczy na zielono słówka, które wypowiadasz poprawnie, a na czerwono wyrazy, nad którymi musisz jeszcze popracować. Wybierz interesujący cię temat i przygotuj się do dowolnej sytuacji, na przykład rozmowy o pracę. Zalecany czas na codzienną naukę to 20 minut.

 

Plusy aplikacji:

 • ćwicz mówienie bez stresu, powtarzając dialogi dowolną ilość razy;
 • skorzystaj z opcji Buzzers, czyli króciutkich lekcji, jeżeli nie masz czasu na pełną 20-minutową sesję;
 • bierz udział w cotygodniowych wyzwaniach i rywalizuj z innymi użytkownikami.

Minusy aplikacji:

 • w darmowej wersji aplikacji masz dostęp tylko do około 20 lekcji.

 

Każda z opisanych aplikacji pozwala ci precyzyjnie określić porę dnia, o której chcesz się uczyć oraz dobrać odpowiadające ci powiadomienia. Warto znaleźć kilka minut czasu w tramwaju czy autobusie i wyrobić sobie pożyteczny nawyk codziennej nauki języka obcego. Jeśli nie masz ochoty ściągać aplikacji, zapraszamy na naszą nową platformę językową iVOCAbite dostępną w przeglądarce – możesz w niej skorzystać z kursu języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.

VOCAbite kursy językowe dla firm

O autorce:

Xenia Kim

Metodyk, lingwistka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku filologia rosyjska. Zajmuje się językiem angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim. Pasjonują ją innowacyjne, nieszablonowe metody nauczania. Pracuje w zawodzie lektora języków obcych w Polsce i za granicą od 2017 roku.
Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner