Strona główna » Blog » Jak sprawdzić swój poziom języka angielskiego?

Jak sprawdzić swój poziom języka angielskiego?

Jaki mam poziom języka angielskiego? Jak sformułować i odzwierciedlić poziom znajomości mojego języka w CV? Co oznaczają tajemnicze literki na podręcznikach do nauki języka? Jeśli mimo wielu lat nauki języka angielskiego w szkole lub na kursach nadal nie jesteś pewien, jak określić swój poziom języka, aby jak najbardziej uczciwie zaprezentować umiejętności w resume, dalej nie szukaj! Z naszym przewodnikiem po poziomach oraz sposobach sprawdzenia swojego, zaraz nauczysz się przedstawiać swoje kompetencje!

Jaki jest mój poziom języka

Jak sprawdzić swój poziom języka angielskiego? Testy.

Gdy myślimy o określeniu swojego poziomu językowego, często myślimy o różnego rodzaju testach. Możemy zauważyć, że obecnie na stronach  internetowych pojawia się mnóstwo różnych zautomatyzowanych testów, często darmowych, które mają za zadanie pomóc uczącym się określić swój poziom języka obcego. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się robić taki test, pewnie zauważyłeś, że jego długość, typy zadań oraz ogólna jakość mogą się znacząco różnić, w zależności od źródła pochodzenia.

Jaki jest typowy problem z automatycznymi testami? Testy i quizy dostępne w internecie, zwłaszcza za darmo, najczęściej mają formę “strzelaniny” A/B/C/D i nie odzwierciedlają naszych faktycznych mocnych i słabych stron. W sytuacji, gdy test składa się z samych gotowych odpowiedzi, może się okazać, że zgadując jesteśmy w stanie „ustrzelić” całkiem dobry wynik, nawet w granicach poziomu B1! Ostatnio właśnie przeprowadziliśmy parę takich eksperymentów, i udało nam się, nie czytając odpowiedzi prawie w ogóle, uzyskać ten właśnie poziom. A test był rzetelnie wyglądającym testem na stronie szacownej instytucji zajmującej się egzaminami o znaczeniu międzynarodowym. Trzeba zatem mieć świadomość, że przygotowanie dobrego testu jest sztuką wymagającą wiedzy i doświadczenia, często wielu lat praktyki i nierzadko specjalistycznych studiów, a i tak zdarza się specjalistom zaliczać testowe wpadki.

Dlaczego rozmowa z obiektywnym specjalistą jest tak ważna?

Oczywiście, nie mówimy tutaj, że testy są w ogóle nieprzydatne. Test jest dobry na początek, gdy sami chcemy się zacząć uczyć z pomocą wielu dostępnych aplikacji, albo ogólnie zorientować w naszym poziomie. Natomiast jeśli chcemy rzetelnie ocenić nasze językowe umiejętności, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie testu oraz rozmowy ze specjalistą - wykwalifikowanym i doświadczonym lektorem lub metodykiem. Taka rozmowa jest najczęściej przeprowadzana przez telefon lub w formie video-konferencji i ma za zadanie ocenić nie tylko zrozumienie, ale przede wszystkim „produkcję”, czyli to, co faktycznie jesteśmy w stanie powiedzieć i pokazać, na ile efektywnie potrafimy się komunikować.

Użycie języka angielskiego w rozmowie z drugą osobą to prawdziwy test naszych LANGUAGE SKILLS, i czasem słyszymy, że uczący się stresują się i obawiają takiej rozmowy. Pamiętajmy, że określenie poziomu kompetencji to nie wyścig z nagrodami, aby komuś zaimponować, a uczciwa ocena faktycznych umiejętności! Nie należy wstydzić się braków, ani obawiać się ‘przemądrzania’. Jak najbardziej wiarygodnie i bez naciągania zaprezentujmy swoją wiedzę, a praktykujący lektor będzie w stanie szybko ustalić mocne strony dzięki rozmowie “udającej” przyjacielską pogawędkę lub naśladującej wywiad w sprawie pracy.

Tajemniczy alfabet: ABC i co dalej?

Gdy już wiemy, jak ocenić swój poziom języka, przyjrzyjmy się w jaki sposób jest on najczęściej przedstawiany. Co więc oznaczają międzynarodowo rozpoznawalne symbole A, B lub C? To nic innego, jak globalnie przyjęty standard kompetencji języka angielskiego od poziomu PODSTAWOWEGO, poprzez ŚREDNIOZAAWANSOWANY, aż do poziomu ZAAWANSOWANEGO.

Poziom podstawowy znajomości języka.

Symbole A1 (podstawowy) oraz A2 (elementarny) określają nasze umiejętności jako wystarczające, by w razie potrzeby, zwłaszcza w publicznym lub turystycznym miejscu, nawiązać prosta rozmowę, często korzystając z całych fraz lub zdań bez zbytniej świadomości gramatycznej;

Oznacza to, że osoba na poziomie A1 będzie umiała się przedstawić, poprosić o pomoc w prostych sytuacjach awaryjnych, np.gdy trzeba znaleźć drogę lub zamówić kawę, a także, o ile rozmówca mówi powoli, zrozumieć prostą wypowiedź.

Mówca na poziomie A2 powinien już być w stanie opowiedzieć o sobie i swoich zainteresowaniach, w prosty sposób udzielić pomocy, gdy to jego ktoś zapyta o drogę lub poprosi o wskazówki. Powinien też zrozumieć niezobowiązującą rozmowę w sklepie, zadzwonić po informację na dworzec albo poradzić sobie w hotelu.

Poziom średniozaawansowany znajomości języka.

Poziom B (B1, B1+ oraz B2) oznacza, że reprezentujemy poziom średniozaawansowany, czyli wysoce komunikatywny. Nie potrzebujemy zbytniej pomocy w rozumieniu krótkich tekstów pisanych, powinniśmy poradzić sobie z komunikatami słuchowymi w publicznych miejscach, obejrzeć wiadomości BBC lub odbyć rozmowę na znane nam i interesujące nas tematy z obcym w pociągu. Poziom B1/B1+ oznacza, że mamy świadomość gramatyczną i rozróżniamy wszystkie czasy gramatyczne języka angielskiego, choć nie zawsze umiemy ich poprawnie użyć w samodzielnej wypowiedzi. Osoby reprezentujące ten poziom często same mówią, że “rozumieją więcej, niż potrafią powiedzieć”, co często prowadzi do pierwszej frustracji we własnej nauce. Jest to więc moment dość przełomowy w uczeniu się i podnoszeniu poziomu języka angielskiego samodzielnie. Mają jednak duży zasób słownictwa, co pozwala na czytanie tekstów źródłowym z wysokim zrozumieniem i umożliwia nawiązywanie bliskich relacji z native speakerami.

Poziom średniozaawansowany wyższy.

Poziom B2, najbardziej chyba charakterystyczny, reprezentuje umiejętności pozwalające na zdanie międzynarodowego egzaminu Cambridge: FCE lub zaliczenie egzaminu BC: IELTS na poziomie powyżej 6 punktów. Ten symbol dla każdego międzynarodowego Pracodawcy oznacza, że osoba na tym poziomie poradzi sobie z codziennym funkcjonowaniem w biurze, w środowisku pracy i w kulturze obcego kraju, gdzie angielski jest pierwszym językiem. Osoba na tym poziomie języka angielskiego nie ma problemu ze zrozumieniem pisemnego ani ustnego przekazu związanego ze znanymi sobie zadaniami, a także ma zasób słownictwa i pojęcie gramatyczne pozwalające na dyskusję na tematy społeczne, kulturowe i polityczne mimo dopuszczalnych błędów gramatycznych (zwłaszcza tych, które wynikają z kalki językowej z ojczystego języka). Może nie jest to jeszcze poziom pozwalający na obejrzenie filmu bez wsparcia napisów, ale na pewno przeczytanie książki w oryginale nie stanowi już takiego wyzwania!

Poziom zaawansowany znajomości języka.

Gdy ktoś może określić swój poziom języka angielskiego jako C: C1 lub C2, oznacza to, że angielski nie ma już dla niego wielu tajemnic! Osoby na poziomie C1 nie tylko rozumieją naprawdę skomplikowane teksty, często nawet język specjalistyczny we własnej dziedzinie, ale też wyczuwają ironię i umieją tworzyć żarty językowe, czyli PUNS. Na tym poziomie nie pojawiają się też gramatyczne błędy wynikające z różnic konstrukcyjnych między rodzimym językiem a językiem angielskim.

C2 natomiast, czyli językowe WOW!, oznacza, że jesteśmy równie kompetentni językowo co native speakerzy, czyli osoby rodzimie posługujące się językiem angielskim w domu i pracy. Nie tylko będziemy potrafili stworzyć skomplikowany tekst, obejrzeć film bez potrzeby posiłkowania się napisami, czy przeprowadzić poważną rozmowę w pracy. Przede wszystkim rozumiemy język idiomów i frazeologię języka angielskiego i czujemy się naturalnie, korzystając z niego w codziennych sytuacjach.

Aby upewnić się, że swoich umiejętności nie sprzedajemy zbyt tanio, ale też, że nie obiecujemy Pracodawcy gruszek na wierzbie, najlepiej zawierzyć komuś, dla kogo ocena naszych mocnych i słabych stron to chleb powszedni. Lektor, metodyk, nauczyciel języka angielskiego: im przede wszystkim zależy, żebyśmy swoją przygodę z językiem angielskim kontynuowali na poziomie, który nas nie zniechęci, a zmotywuje do pracy.

W naszej szkole też możesz sprawdzić, jaki jest Twój poziom języka angielskiego, oraz innych (między innymi niemieckiego, hiszpańskiego czy polskiego). Badanie to jest dwuetapowe i składa się z testu (uwaga - w naszych testach często musisz sam wpisywać odpowiedzi, więc nie "ustrzelisz" poziomu przez zupełny przypadek) oraz rozmowy z doświadczonym metodykiem lub lektorem danego języka. I to wszystko jest zupełnie za darmo! Jeśli chcesz skorzystać z tej oferty, zajrzyj na stronę z testami i umów się na ocenę swojego poziomu językowego dzwoniąc do Opiekuna Klienta.

TESTY DIAGNOSTYCZNE:

O autorce:

Olga Abarghouei Nejad

Językoznawca, tłumacz i autor powieści kryminalnych; lektor języków szwedzkiego i angielskiego,  ukończyła studia filologiczne w zakresie lingwistyki i literatury w Falun w 2012r
Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner