Strona główna » Blog » Jak skuteczny jest e-learning w nauce języków obcych?

Jak skuteczny jest e-learning w nauce języków obcych

online learning nauka zdalna elearning

Choć wydawać by się mogło, że to pandemia i strach przed rozprzestrzeniającym się szybko zagrożeniem zmusiły wielu pracodawców oraz instytucje edukacyjne do zmiany stylu prowadzenia działalności, tworząc złudzenie wymuszonego potrzebą społeczną dyskomfortu, to nauka online nie jest zjawiskiem nowym.

Już na początku naszego wieku, ponad dwie dekady temu, dostrzeżono ogromne korzyści wynikające ze zdalnej formy nauki i stworzono MOOC- Massive Open Online Courses, czyli bibliotekę kursów online z różnych dziedzin akademickich, samodoskonalenia, rozwoju zawodowego i wspomagania nauki języków.

Wielu z dostawców tego rodzaju szkoleń i kursów na stałe współpracuje dziś ze szkołami wyższymi, uniwersytetami oraz słynnymi korporacjami.

Dlaczego warto zaufać zdalnym formom nauki języków obcych?

Niezależnie od naszego wieku, przyswajanie wiedzy, zwłaszcza praktycznej, którą powinno się testować na bieżąco w codziennych sytuacjach, powinno być wspomagane wielopłaszczyznowo: w środowisku, które dostarcza bodźców wzrokowych, słuchowych oraz kinestetycznych. Dobrze przygotowane zajęcia online mają dokładnie tę przewagę nad zajęciami stacjonarnymi - pozwalają na całkowitą immersję kursantów w multimedialnym środowisku.

Środowisko to jest pełne dźwięków, obrazów, interaktywnych notatek i pomocy wizualnych. Kolejną przewagą zajęć zdalnych, której brakuje podczas zajęć grupowych w klasie lub biurze, jest możliwość udziału w spotkaniu nawet wówczas, gdy nie dopisuje nam zdrowie lub nastrój! Dostępny jest dla nas czat na żywo, możemy zadać pytanie prywatnie lub publicznie, możemy też słuchać i pisać, nie zabierając głosu, ale też żywo uczestniczyć w tworzeniu wspólnych notatek na interaktywnych tablicach.

Zajęcia stacjonarne niejednokrotnie onieśmielają kursantów, którzy mają wątpliwości co do swojej komunikacji lub odczuwają obawę przed mówieniem. Ten strach przed wypowiadaniem się lub zadaniem pytania na forum całej grupy sprawia, że zdarza im się fizycznie ograniczać swoje uczestnictwo w zajęciach, a tym samym i progres językowy. Poszkodowane są również osoby, które ze względu na dystans (np. wyjazdy służbowe) lub stan zdrowia nie mogą dotrzeć na konkretne spotkanie.

Jednocześnie kursy online pozwalają lektorom i trenerom na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych multimediów, takich jak podcasty, tablice interaktywne, gry online oraz filmy, na co często nie ma komfortowych warunków podczas zajęć stacjonarnych. Wielu z lektorów doskonale pamięta sytuacje, gdy z żalem musieli zrezygnować z wyświetlania materiałów źródłowych, ponieważ sprzęt odmówił współpracy podczas szkolenia.

Dostępne dziś darmowe programy do tworzenia i edycji materiałów edukacyjnych, takie jak Canva lub Thinkific, pozwalają dzielić się materiałami najwyższej jakości, tworzonymi bezpośrednio dla potrzeb kursantów, bez konieczności zamawiania kosztownych wydruków, kopii lub plakatów.

Szkolenia dopasowane do potrzeb

Nie tylko wysokiej klasy pomoce multimedialne dostępne bezpośrednio na naszym ekranie ograniczają skutecznie dodatkowe wydatki związane często z lekcjami stacjonarnymi. Dzięki kursom językowym prowadzonym w formie zdalnej zyskujemy pewność, że nasze pieniądze przeznaczone są na jak najlepszej jakości trening przeprowadzany przez wyszkoloną, ciągle rozwijającą się kadrę. Eliminuje to wątpliwości co do tego, jaka część ponoszonych przez nas kosztów pokrywała do tej pory koszty operacyjne, takie jak dojazdy, przygotowanie testów, zamawianie podręczników. Płacimy za dopasowaną do nas usługę, nie martwiąc się o ukryte koszty.

Magnat technologiczny IBM ogłosił niedawno, że na wprowadzeniu e-learningu w ramach szkolenia swojej kadry, zaoszczędził niebagatelne dwieście milionów dolarów! Nawet wyższe uczelnie publikują dane dotyczące efektywności kosztowej wynikającej z wprowadzenia do curriculum kursów online: The University of North Carolina w Charlotte deklaruje oszczędności rzędu 5 milionów dolarów rocznie dzięki wprowadzeniu do programu zajęć online.

Stały rozwój metodologiczny

Jednak jedną z największych korzyści wynikających z nauki języków obcych w formie e-learningu jest fakt, że pozwala ona na ciągły rozwój metodologiczny. Nieustająco powiększająca się baza materiałów źródłowych gwarantuje niemal nieskończony dostęp do publikowanych online artykułów i książek w oryginalnym języku.

Z kolei dostęp do drukowanych materiałów jest często niemożliwy lokalnie (np. materiały do nauki języków skandynawskich są ograniczone właściwie do podręcznika gramatyki i rozmówek turystycznych). Dodatkowym argumentem przemawiającym za formą online jest łatwość, z jaką zdalne zajęcia można zmodyfikować i dopasować do indywidualnych kursantów. Wszystko dzięki tablicom interaktywnym, prywatnym pokojom online, a nawet dostępowi do bezpośredniego czatu z trenerem podczas zajęć grupowych.

To właśnie ta ciągle ewoluująca technologiczna przewaga sprawia, że kursy językowe w formie zdalnej integrują i angażują kursantów na każdym poziomie zaawansowania. Pozwalają zachować dużo wyższą retencję grupy (25-60% wyższy poziom powrotu kursantów na kursy online w stosunku do zajęć stacjonarnych w szkołach językowych) oraz ułatwiają stworzenie pozytywnej rutyny opartej o regularne słuchanie, czytanie oraz konwersację nawet poza godzinami szkolenia.

Podsumowanie

e-learning elastyczność

ELASTYCZNOŚĆ

E-learning pozwala nie tylko na udział w kursach językowych i samorozwojowych w miejscu pracy, bez konieczności przemieszczania się i tracenia czasu na dojazdy, ale też zapewnia komfort dostępu do kursów i trenerów gdy pracujemy w zaciszu własnego domu; zwiększa to nie tylko efektywność nauki, gdyż nie wiąże się ona z poczuciem pośpiechu i obowiązku, ale tworzy atmosferę sprzyjającą konwersacji.

e-learning wydajność

WYDAJNOŚĆ ŚRODKÓW

Nie tylko uczestnicy, ale również pracodawcy, często zachęcający swój zespół do samodoskonalenia, zyskują pewność, że koszty przeznaczone na szkolenia obejmują najwyższej jakości usługę: opłaty za  kurs online wiążą się z utrzymaniem i szkoleniem jak najlepiej przygotowanej do pracy z kursantami kadry, a nie z opłatami operacyjnymi, jak dojazdy lub koszt niepotrzebnego druku materiałów.

e-learning wydajność czasu

WYDAJNOŚĆ CZASU

E-learning pozwala na dołączenie do zajęć "tu i teraz"- bez konieczności doliczania do kursu czasu dojazdów, powrotu do domu lub biura. Czas zajęć jest całkowicie przeznaczony dla kursantów - bez potrzeby marnowania cennych minut na zbędną w tej formie nauki administrację, tworzenie list obecności lub wypełnianie dziennika w czasie trwania kursu.

elearning integracja żarówka nauka zdalna

INTEGRACJA

Kursy online pozwalają na podjęcie nauki osobom, które do tej pory ze względu na swoje miejsce zamieszkania, kłopotliwe dojazdy lub stan zdrowia wcześniej nie byłyby w stanie brać udziału w kursach stacjonarnych. E-learning nie tylko sprzyja integracji poprzez budowanie dobrych więzi zespołu, którego członkowie często pracują zdalnie z różnych miejsc w kraju, ale też ułatwia naukę osobom z chorobami lub kalectwem.

e-learning samodoskonalenie

SAMODOSKONALENIE

Dzięki temu, że e-learning pozwala na całkowitą indywidualizację kursy, kursy językowe często stają się jednocześnie treningiem pewności siebie, soft skills oraz wyczekiwanym szkoleniem motywacyjnym: czas spędzony z lektorem online w zaciszu własnego domu lub biura staje się pozytywnym elementem naszej rutyny i regularnie dodaje nam pewności siebie.

Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner