Strona główna » Blog » Zielono dzisiaj – czyli Dzień Świętego Patryka. Co to za święto?

Zielono dzisiaj – czyli Dzień Świętego Patryka. Co to za święto?

17 marca mieszkańcy wielu anglojęzycznych krajów ubierają się we wszystkie zielone ubrania, jakie są w stanie znaleźć w swojej szafie, dekorują mieszkania ozdobami z koniczyną, po czym udają się na piwo do pobliskiego pubu, gdzie Guinness, jedno z najpopularniejszych piw, leje się strumieniami. Skąd na przełomie zimy i wiosny takie tradycje? Oczywiście, ze szmaragdowej wyspy! Tego dnia świętujemy bowiem Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii (oraz Nigerii).

Kim był Święty Patryk?

Urodzony pod koniec IV wieku, trafił do Irlandii jako niewolnik zajmujący się wypasem owiec. Po wielu latach udało mu się uciec i przedostać do Galii (terenu dzisiejszej Francji), Luxemburga, Belgii, Szwajcarii, północnych Włoch oraz Niemiec. Legenda głosi, że to właśnie wtedy przyjął święcenia kapłańskie i, zamiast wrócić do ojczyzny, udał się z powrotem do Irlandii, aby ewangelizować jej mieszkańców. 17 marca to ogólnie przyjęta data śmierci Świętego Patryka. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat.

Jakie są symbole i tradycje związane z Dniem Świętego Patryka?

Nieodłącznym symbolem tego święta jest trójlistna koniczyna (po ang. shamrock), która od stuleci uznawana jest za znak Świętego Patryka. Koniczyny często rozrzuca wszędzie płomiennowłosy skrzat, ubrany, oczywiście, na zielono (po ang. Leprechaun). Legenda głosi, że jeśli 17 marca zobaczymy tęczę i znajdziemy jej koniec, zastaniemy tam garnek złota, który możemy wymienić u skrzata na jedno życzenie. Zalecamy ostrożność, irlandzkie skrzaty uważane są za wyjątkowo przebiegłe!

Przesądy

Dla wielu rdzennych Irlandczyków ten dzień jest też związany z wieloma przesądami. Swędzący nos zwiastuje niechybną bójkę, zepsute sprzęty i meble – wypadek, a nawet śmierć… Przebieg Dnia Świętego Patryka może rzutować na to, jaki będzie dla nas kolejny rok. Podobno, jeśli w ten dzień w Irlandii lub USA spotkamy kogoś nie mającego na sobie choć jednej zielonej rzeczy, mamy przyzwolenie, aby go uszczypnąć! (Tę tradycję testujemy na własne ryzyko, drodzy Czytelnicy.)

Zielone bąbelki

Wszędzie, gdzie mieszkają Irlandczycy lub ich potomkowie, 17 marca jest dniem wszechobecnej zieleni. Kolor ten jest bowiem symbolem Irlandii. Każde miasto na szmaragdowej wyspie planuje obchody tego święta wiele tygodni lub nawet miesięcy naprzód. W amerykańskich miastach urządza się z tej okazji parady, wiele budynków, takich jak Empire State Building w Nowym Jorku czy Biały Dom, podświetlonych jest na zielono, a w Chicago nawet rzeka barwiona jest na ten kolor! Najważniejsze jednak w tradycji Dnia Świętego Patryka jest huczne świętowanie z bliskimi przy ulubionym trunku. W ten dzień na całym świece najpopularniejsze są piwo oraz whiskey. To czas, kiedy można odpocząć i cieszyć się obecnością innych, bo poczucie solidarności i wspólnoty to coś, czego Irlandczykom może pozazdrościć niejeden naród.

Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner