fbpx

Czynności czasu wolnego – leisure time activities.

Czas wolny… któż o nim nie marzy?

W naszym społeczeństwie można zauważyć wyraźną tendencję do tego, aby mieć jasno wyodrębniony czas wolny i to najlepiej w jak największej ilości. Stąd tak duża popularność wszelkich “długich weekendów”, “majówek”, przedłużanych do krótkich urlopów świąt i tego typu działań.

To oczywiście dobry trend, jako że do dobrego funkcjonowania człowiek potrzebuje zarówno pracy, która strukturyzuje rozkład dnia i przynosi sens działań, jak i czasu na odpoczynek, aby móc zregenerować siły.

A czy wiecie, drodzy Czytelnicy, że czas wolny to tak naprawdę pomysł społeczeństwa industrialnego? W społecznościach tradycyjnych nie istniał wyraźny podział na czas pracy i odpoczynku, może oprócz zwyczajowo wolnych od pracy niedziel w społecznościach wyznających chrześcijaństwo, czy sabatów w społecznościach wyznających judaizm.

Dopiero rozwój przemysłu oraz oddzielenie miejsca wykonywania pracy od miejsca życia sprawiło, że wyodrębnił się tzw czas wolny, przeznaczany na inne czynności niż praca.

Jednak niezależnie od pochodzenia, chcemy mieć czas wolny i chcemy go spędzać w gronie bliskich, angażując się w różne czynności charakterystyczne dla tego czasu.

Aby was wspomóc, spieszymy z minisłowniczkiem, który pozwoli wam porozmawiać na temat tego, co też takiego ciekawego robiliście w trakcie ostatniego dłuższego weekendu, majówki czy innego czasu wolnego. 🙂

MINI – DICTIONARY:

leisure time – czas wolny

long weekend – długi weekend

go away / go out of town for the weekend – wyjechać (za miasto, poza miejsce zamieszkania) na weekend

go to the country – pojechać na wieś

go to the lakes – pojechać nad jeziora

go to the seaside – pojechać nad morze

go to the mountains – pojechać w góry

go sailing – pojechać na żagle

go canoeing – pójść na kajaki

go trekking – pojechać na wycieczkę pieszą w terenie

go cycling – pojechać na wycieczkę rowerową

visit a place – odwiedzić jakieś miejsce

go to a museum – pójść do muzeum

go to a concert – pójść na koncert

go on a picnic – pojechać na piknik

have a barbecue – zorganizować grilla (UWAGA na tzw false friend tutaj: grill po angielsku to sposób przygotowywania potraw, zaś barbecue to przyrząd do grillowania oraz okazja kiedy się to robi)

go sightseeing – pójść zwiedzać

go on a road trip – pojechać na wycieczkę samochodową

go camping – pojechać na kemping / pod namiot

go to a pub – pójść do baru

have some drinks – napić się

Pamiętaj jednak, że po powrocie z zasłużonego urlopu warto swój cenny czas poświęcić także na naukę języka angielskiego, najlepiej korzystając z zajęć językowych online, które dla pracowników firm i instytucji prowadzi szkoła Prolang.