Strona główna » Blog » Czynności czasu wolnego – leisure time activities.

Czynności czasu wolnego – leisure time activities.

Czas wolny… któż o nim nie marzy?

W naszym społeczeństwie można zauważyć wyraźną tendencję do tego, aby mieć jasno wyodrębniony czas wolny i to najlepiej w jak największej ilości. Stąd tak duża popularność wszelkich “długich weekendów”, “majówek”, przedłużanych do krótkich urlopów świąt i tego typu działań.

To oczywiście dobry trend, jako że do dobrego funkcjonowania człowiek potrzebuje zarówno pracy, która strukturyzuje rozkład dnia i przynosi sens działań, jak i czasu na odpoczynek, aby móc zregenerować siły.

leisure activities czynności czasu wolnego

A czy wiecie, drodzy Czytelnicy, że czas wolny to tak naprawdę pomysł społeczeństwa industrialnego? W społecznościach tradycyjnych nie istniał wyraźny podział na czas pracy i odpoczynku, może oprócz zwyczajowo wolnych od pracy niedziel w społecznościach wyznających chrześcijaństwo, czy sabatów w społecznościach wyznających judaizm.

Dopiero rozwój przemysłu oraz oddzielenie miejsca wykonywania pracy od miejsca życia sprawiło, że wyodrębnił się tzw czas wolny, przeznaczany na inne czynności niż praca.

Jednak niezależnie od pochodzenia, chcemy mieć czas wolny i chcemy go spędzać w gronie bliskich, angażując się w różne czynności charakterystyczne dla tego czasu.

Aby was wspomóc, spieszymy z minisłowniczkiem, który pozwoli wam porozmawiać na temat tego, co też takiego ciekawego robiliście w trakcie ostatniego dłuższego weekendu, majówki czy innego czasu wolnego. 🙂

Pamiętaj jednak, że po powrocie z zasłużonego urlopu warto swój cenny czas poświęcić także na naukę języka angielskiego, najlepiej korzystając z zajęć językowych online, które dla pracowników firm i instytucji prowadzi szkoła Prolang.

MINI DICTIONARY:
leisure time  czas wolny
long weekend  długi weekend
go away / go out of town for the weekend  wyjechać (za miasto, poza miejsce zamieszkania) na weekend
go to the country  pojechać na wieś
go to the lakes  pojechać nad jeziora
go to the seaside  pojechać nad morze
go to the mountains  pojechać w góry
go sailing  pojechać na żagle
go canoeing  pójść na kajaki
go trekking  pojechać na wycieczkę pieszą w terenie
go cycling  pojechać na wycieczkę rowerową
visit a place  odwiedzić jakieś miejsce
go to a museum  pójść do muzeum
go to a concert  pójść na koncert
go on a picnic  pojechać na piknik
have a barbecue  zorganizować grilla (UWAGA na tzw. false friend tutaj: grill po angielsku to sposób przygotowywania potraw, zaś barbecue to przyrząd do grillowania oraz okazja kiedy się to robi)
go sightseeing  pójść zwiedzać
go on a road trip  pojechać na wycieczkę samochodową
go camping  pojechać na kemping / pod namiot
go to a pub  pójść do baru
have some drinks  napić się

O autorce:

Beata Szeruga

Business English Teacher, absolwentka Anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zarządzania Kadrami Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pasjonatka rozwoju osobistego, uwielbia dzielić się wiedzą i udoskonalać procesy. Uczy języka angielskiego od 1998 roku oraz pomaga w rozwoju dorosłych od ponad 12 lat. Obecnie zgłębia tajniki marketingu online oraz współtworzy nowe produkty i usługi dla Prolang.
Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner