Strona główna » Blog » Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

szybka nauka języka

Pewnie, jak większość z nas, nie posiadasz, Drogi Czytelniku, zbyt wiele czasu, a zarazem zależy Ci na osiągnięciu szybkich efektów w nauce języka obcego. Bolączką naszych czasów jest to, że zmagamy się z coraz większą ilością obowiązków, czy to zawodowych czy domowych, a dodatkowo, często musimy jeszcze się dokształcać, chcąc pozostać konkurencyjnym na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Szybka nauka języka obcego to jedna z częściej wyszukiwanych fraz w wyszukiwarce Google. Czy da się szybko nauczyć języka obcego? Odpowiem nieco przekornie - to zależy.

CO TO ZNACZY SZYBKO NAUCZYĆ SIĘ JĘZYKA?

Po pierwsze, zależy od tego, co dokładnie masz na myśli mówiąc “nauczyć się” - czy chodzi o posługiwanie się językiem na poziomie komunikacyjnym w ściśle określonych i precyzyjnych kontekstach? O komunikację ustną czy również pisemną? Czy będziesz komunikować się z rodzimymi użytkownikami języka, czy może z obcokrajowcami mówiącymi po angielsku? Czy potrzeba Ci języka do zdobywania wiedzy w określonych  obszarach, czy też do wyrażania bardziej skomplikowanych myśli w szerokich i różnorodnych kontekstach?

Drugim aspektem jest, co dokładnie znaczy “szybko” nauczyć się języka. Czy szybko oznacza w krótkim czasie, bo goni Cię jakiś termin docelowy (np wizyta nie mówiącego po polsku szefa Twojej firmy)? Czy może w ograniczonej jednostce czasu, bo ograniczają  Cię obowiązki zawodowe lub rodzinne i nie możesz poświęcać na naukę języka więcej, niż dosłownie parę minut dziennie? Przykładowo, bardzo często świetnym rozwiązaniem dla zrobienia naprawdę szybkich i widocznych postępów w nauce języka jest doświadczenie tzw. “zanurzenia językowego” (immersion) - rodzaju wyjazdu, który albo organizujemy sobie samodzielnie, albo robi to dla nas firma czy szkoła językowa, gdzie jesteśmy praktycznie 24 godziny na dobę otoczeni językiem docelowym. Jednocześnie, często to rozwiązanie pozostaje poza zasięgiem czasowym (a czasem i finansowym) osób zainteresowanych.

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKA PRZY BRAKU CZASU?

Przy ograniczeniach czasowych dobrze sprawdzają się następujące sposoby:

  1. Określ, ile dokładnie masz czasu do dyspozycji, który mógłbyś poświęcić na naukę języka. Pamiętaj, liczy się nie ilość czasu, jaki poświęcasz na jedno “posiedzenie”, ale ilość i rozkład POWTÓREK. Naprawdę wystarczy już 15 minut dziennie, jeśli sensownie rozplanujemy naszą naukę i nie będziemy tracić czasu na zwlekanie lub niepotrzebne czynności;
  1. Zdecyduj, kiedy dokładnie będziesz się zajmować nauką. Popatrz w grafik i określ, kiedy faktycznie i realnie masz trochę wolnego czasu, który mógłbyś poświęcić na naukę języka? Weź pod uwagę różne ROZPRASZACZE oraz POZIOM SWOJEJ ENERGII w danym momencie. Nic nie wskórasz, jeśli naukę będą ci przerywać chcący czegoś od Ciebie współpracownicy lub dziecko domagające się obiadu. Również wieczorem, po całym dniu obciążenia różnymi obowiązkami, jest mała szansa, że usiądziesz do nauki - no chyba, że jesteś typową sową i dopiero w nocy masz duży przypływ energii.
  1. Pamiętaj, że najlepiej uczyć się małymi “kęsami” i, dopiero po opanowaniu pewnej porcji materiału przechodzić do nauki dalszych elementów; często widzi się efekt “pędzenia” przez materiał, gdzie nauka odbywa się kosztem rzetelnego utrwalania materiału dla psychologicznej korzyści “poruszania się naprzód”.
  1. Zastosuj mały trick w postaci wypracowania nowego nawyku zasiadania do nauki w połączeniu z “sygnałem” ze środowiska, z którym możesz połączyć start nauki. Przykładowo, możesz mieć sygnał w postaci zjedzenia śniadania, albo czasu po przyjściu z pracy, albo każdy inny sygnał środowiskowy, który wydarza się w twoim życiu regularnie. Połącz ten sygnał z nawykiem, jaki chcesz wypracować - wtedy szansa na jego realizację i utrzymanie jest o wiele większa. Np “po przyjściu z pracy i zjedzeniu obiadu, zajmuję się 15 minut nauką angielskiego” albo “po przyjściu z przerwy obiadowej do biura, uczę się języka niemieckiego przez 10 minut”. A jak już Ci się uda wypracować nowy nawyk, pamiętaj też o nagradzaniu się za postępy!
  1. Może Twój Pracodawca pójdzie Ci na rękę i wyśle Cię na kurs językowy w godzinach pracy? Wtedy możesz połączyć przyjemne z pożytecznym - uczyć się języka w godzinach zajęć zawodowych, zwiększając tym samym swoje kwalifikacje zawodowe

JAK NASZA SZKOŁA MOŻE POMÓC?

W Prolangu rozumiemy, że wielu z nas jest ograniczona czasowo, a jednocześnie chce widzieć efekty włożonego wysiłku w naukę. Dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i proponujemy elastyczne kursy, dopasowane do aktualnie panujących trendów. Nasi słuchacze mają dostęp nie tylko do zajęć z doświadczonymi lektorami, ale również do dedykowanej platformy, na której mogą ćwiczyć słownictwo wprowadzane na zajęciach, ale też mogą wykupić sobie małe, bite-size lekcje językowe, które w przystępny i bezstresowy sposób wprowadzają w świat języka biznesu. Pracując z naszymi lektorami oraz naszą platformą, jesteś prowadzony przez dopasowany do Twoich potrzeb plan nauki, który w przyjemny, a przede wszystkim - nie obciążający Cię zbytnio czasowo sposób - prowadzi do założonych rezultatów, czyli sprawnego komunikowania się w wybranym języku.

Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner