Strona główna » Blog » Coaching językowy. Czym jest? Jakie korzyści niesie?

Coaching językowy. Czym jest? Jakie korzyści niesie?

Coaching jako metoda wspierania ludzi w ich rozwoju osobistym lub zawodowym obrósł w wiele mitów. Niestety, z powodu działalności różnej maści “pseudo-kołczów”, ta metoda bywa traktowana lekceważąco i błędnie kojarzona z wątpliwej jakości interwencjami motywacyjnymi. Na początek zatem chcielibyśmy przybliżyć, czym coaching jest i czym różni się od innych metod pracy z potencjałem ludzkim.

coaching grafika tytułowa

Czym jest coaching?

Coaching to interaktywny proces, w którym coach (trener) wspiera klienta w osiągnięciu konkretnych celów poprzez rozwijanie świadomości, budowanie umiejętności oraz motywowanie do działania. Jest to relacja oparta na zaufaniu i współpracy, w której coach pomaga klientowi odkryć własne możliwości, pokonać przeszkody oraz skutecznie realizować swoje cele. Cechą charakterystyczną tej metody jest opieranie się o zasoby Klienta, oraz wykorzystywanie pytań jako zasadniczej metody zwiększania świadomości. Ważnym rozróżnieniem jest to, że coach nie daje rozwiązań ani nie udziela porad. Jego lub jej zadaniem jest wsparcie Klienta w odkryciu własnych odpowiedzi i rozwiązań.

Podstawowe założenia coachingu to:

 • koncentracja na celu: coaching skupia się na konkretnych celach, które klient chce osiągnąć w swoim życiu osobistym, zawodowym lub edukacyjnym.
 • wsparcie w rozwoju: proces coachingowy wspiera rozwój osobisty i zawodowy klienta poprzez zwiększanie świadomości, uczenie się nowych umiejętności i przełamywanie ograniczeń.
 • motywacja: coach motywuje klienta do podejmowania działań i pokonywania wyzwań, wspierając go w trudnych momentach i podtrzymując jego determinację.
 • działanie: coaching skupia się na praktycznych krokach, które klient podejmuje w celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów, stawiając nacisk na realizację planów działania.

Instytucje certyfikujące coaching

Coaching jako profesjonalna metoda pracy z klientem oparty jest o szkolenia i akredytacje. Coaching ma swoją metodologię pracy z klientem oraz zestaw narzędzi, jakimi posługują się wyszkoleni trenerzy. Na całym świecie istnieje wiele organizacji, które oferują certyfikację dla coachów, potwierdzając ich profesjonalizm i umiejętności. Dwie z najbardziej znanych instytucji certyfikujących to:

 • International Coach Federation (ICF): Jedna z najbardziej renomowanych organizacji, która oferuje certyfikację dla coachów na różnych poziomach: Associate Certified Coach (ACC), Professional Certified Coach (PCC) i Master Certified Coach (MCC).
 • European Mentoring & Coaching Council (EMCC): Organizacja, która certyfikuje coachów w Europie i na świecie, oferując różne poziomy akredytacji, w tym Practitioner, Senior Practitioner i Master Practitioner.

Certyfikacja coacha przez jedną z tych instytucji jest potwierdzeniem jego kompetencji, zobowiązania do etyki zawodowej oraz gotowości do świadczenia wysokiej jakości usług coachingowych.

Czym coaching różni się od zwykłego kursu językowego?

Wiedząc już, czym jest coaching, możemy zastanowić się, jak ta metoda pracy może wspomóc naukę języków obcych. Choć ani coaching, ani tym bardziej nauka języka nie są nowościami w świecie rozwoju, to połączenie tych dwóch elementów ze sobą daje nową jakość, która może stanowić znaczące wsparcie na drodze osiągnięcia celu jakim jest znajomość języka obcego.

Coaching językowy różni się od tradycyjnych kursów tym, że w sposób znaczący skupia się na indywidualnych potrzebach i celach ucznia oraz wykorzystuje metody i narzędzia coachingowe, aby szybciej i skuteczniej osiągnąć zakładany cel językowy. Jeśli myślimy o konwencjonalnym podejściu, możemy zauważyć, że uczeń zwykle “poddaje się” procesowi nauki, w którym to program nauki, tempo oraz metody i narzędzia są “narzucone” poprzez wybór danej szkoły językowej, metodę nauczania, narzędzie lub lektora.

Coaching językowy zakłada, że to Klient jest specjalistą od samego siebie i już posiada określone zasoby, aby móc osiągnąć sukces językowy. Uczeń jest w tym procesie bardzo aktywnym uczestnikiem i kształtuje jego przebieg na równi z coachem. Rolą coacha jest dotrzeć do zasobów ucznia, oraz wraz z nim ustalić nie tylko cele, ale i najlepsze sposoby ich osiągnięcia. Na zwykłym kursie lektor zajmuje się samym uczeniem języka, podczas gdy w coachingu znacząca uwaga jest poświęcona również temu, aby nauczyć Kursanta również tego, JAK się uczyć.

Oczywiście coach językowy będzie proponował określone metody czy techniki pracy, ale to uczeń jest decydentem i ostatecznym ekspertem od siebie. Coach ma umożliwić uczniowi wykorzystania własnych zasobów uczącego się, takich jak doświadczenie, styl uczenia się i wewnętrzną motywację do nauki. Podobnie jak trener sportowy, coach językowy inspiruje swoich podopiecznych do odkrywania i wykorzystania ich mocnych stron, motywując ich do wysiłku i dążąc do widocznych rezultatów.

Jak przebiega proces coachingu językowego?

Coach językowy skupia się na 4 najważniejszych obszarach coachingowych:

mentalność - dbanie o to, żeby twój sposób myślenia oraz twoje przekonania wspierały Cię w nauce języka obcego
motywacja – zadbanie o to, żebyś wiedział, po co i dlaczego się uczysz
wiedza – odkrywanie krok po kroku tego, na czym powinieneś się skupić, aby osiągnąć sukces językowy
trening – sukcesywne budowanie praktycznych umiejętności

MENTALNOŚĆ

Nie powinno być zaskoczeniem stwierdzenie, że jak myślisz, tak działasz. W coachingu trener językowy kładzie duży nacisk na aktywne słuchanie i zrozumienie ucznia oraz na odkrywanie jego największych wyzwań w nauce języka. Często te wyzwania wynikają ze szkodliwych przekonań, np. przekonania o braku zdolności językowych lub byciu “zbyt starym” na naukę. Złe doświadczenia związane z  uczeniem się, na przykład w szkole, ale też niepowodzenia w nabywaniu wiedzy w innych sytuacjach, mają niebagatelne znaczenie w tworzeniu negatywnych przekonań na temat swoich zdolności do nauki. Coach namierza oraz “rozbraja” te przekonania w procesie coachingu językowego.

MOTYWACJA

Kolejnym krokiem jest budowanie wewnętrznej motywacji, która ułatwi długotrwały wysiłek niezbędny do doskonalenia umiejętności językowych. Kluczowym elementem tego procesu jest określenie jasnych, realistycznych celów i wskazanie korzyści, jakie ich osiągnięcie przyniesie uczącemu się. Dzięki wsparciu i inspiracji coacha zyskujesz dodatkową motywację do nauki również w momentach obniżki chęci do nauki, które nieuchronnie nadejdą.

WIEDZA

Wspólnie coach i jego podopieczny ustalają program nauki, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb ucznia. Trener dobiera odpowiednie materiały, a zajęcia skupiają się na tematach istotnych i interesujących dla uczącej się osoby. Często polega to na praktykowaniu konkretnych umiejętności, np. negocjacji w języku obcym czy słownictwa specjalistycznego.

TRENING

To ten element, gdzie w praktyce ćwiczysz swoje umiejętności oraz nabywasz kolejnych. To już każde praktyczne zajęcia językowe, w które bywają wplecione pozostałe elementy coachingowe. Ćwiczysz swoje słownictwo, zwroty, wymowę, gramatykę i wszystkie pozostałe umiejętności z zakresu, który ustaliłeś wraz ze swoim coachem na początku procesu.

Dla kogo jest coaching?

Coaching językowy jest idealny dla osób, które:

 • poszukują spersonalizowanego podejścia do nauki języka
 • chcą szybko i skutecznie osiągnąć konkretne cele językowe
 • potrzebują dodatkowej motywacji i wsparcia w procesie nauki
 • cenią sobie elastyczność i indywidualne podejście
 • potrzebują uporać się z błędnymi i blokującymi przekonaniami odnośnie nauki języków obcych

Na coachingu szczególnie skorzystają osoby dorosłe, które wielokrotnie próbowały nauczyć się języka i do tej pory nie udało im się tego zrobić. Jeśli jesteś przekonany, że “jesteś za stary”, “nie masz talentu do języków” lub zmagasz się z blokadą w mówieniu, dobry coach językowy będzie w stanie Ci pomóc.

Praca z coachem to także świetne rozwiązanie dla osób bardzo zabieganych lub tych, które mają problem z systematyczną pracą. Coach zmotywuje Cię do regularnego wysiłku, koniecznego do tego, abyś w końcu nauczył się języka.

Coaching językowy docenią też na pewno osoby świadome tego, na jakich umiejętnościach językowych powinny się skupić i cenią indywidualne podejście. Jeśli wiesz dokładnie, jakie umiejętności potrzebujesz wyćwiczyć, oraz preferujesz pracę jeden na jeden, coaching językowy na pewno będzie dobrym wyborem dla Ciebie.

Należy jednak pamiętać, że coaching nie jest żadną cudowną metodą, gdzie nie trzeba wkładać wysiłku w proces nauki. Tak jak każde nabywanie i doskonalenie umiejętności, coaching językowy wymaga zaangażowania i wysiłku ze strony uczącego się.

Jakie korzyści daje coaching językowy?

Coaching językowy to coś więcej niż nauka samego języka. Oto kilka korzyści, jakie niesie ze sobą:

 • Zwiększenie pewności siebie: Praca z coachem językowym pomaga w budowaniu pewności siebie w mówieniu, czytaniu, pisaniu i rozumieniu języka obcego. Dzięki temu łatwiej przełamać bariery językowe i skutecznie komunikować się.
 • Poprawa organizacji pracy: Coach językowy pomaga w planowaniu nauki, ustalaniu celów i tworzeniu strategii działania. Dzięki temu proces nauki staje się bardziej efektywny i zorganizowany.
 • Odnajdywanie wewnętrznej motywacji: Coaching językowy skupia się na wykorzystaniu wewnętrznej motywacji do nauki. Trener pomaga odkryć, co naprawdę motywuje uczącego się, co ułatwia długoterminowy wysiłek potrzebny do doskonalenia umiejętności językowych.
 • Personalizacja procesu nauki: W przeciwieństwie do tradycyjnych kursów czy korepetycji, coaching językowy dostosowuje się do indywidualnych potrzeb ucznia. Trener bierze pod uwagę styl uczenia, zainteresowania i cele osoby uczącej się, co przekłada się na skuteczniejszą naukę.
 • Efekty w innych sferach życia: Efekty pracy z coachem językowym nie ograniczają się tylko do nauki języka. Zwiększona pewność siebie, lepsza organizacja pracy i umiejętność odnajdywania wewnętrznej motywacji mają pozytywny wpływ na inne obszary życia.

Jeśli jesteś gotowy na rewolucję w nauce języka, to coaching językowy jest dla Ciebie. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych programach coachingowych i rozpocząć swoją przygodę z efektywną nauką języków obcych. Odkryj potencjał, który tkwi w Tobie i osiągnij swoje cele językowe z naszą pomocą!

O autorce:

Beata Szeruga

Business English Teacher, absolwentka Anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zarządzania Kadrami Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pasjonatka rozwoju osobistego, uwielbia dzielić się wiedzą i udoskonalać procesy. Uczy języka angielskiego od 1998 roku oraz pomaga w rozwoju dorosłych od ponad 12 lat. Obecnie zgłębia tajniki marketingu online oraz współtworzy nowe produkty i usługi dla Prolang.
Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner