Strona główna » Blog » Jak uczyć się angielskiego przy pomocy newsów i programów edukacyjnych?

Jak uczyć się angielskiego przy pomocy newsów i programów edukacyjnych?

Dla wielu uczących się angielskiego wybór sposobu oraz materiałów do nauki języka bywa niezłym wyzwaniem. Oprócz oczywistych rozwiązań takich jak nauka z nauczycielem lub za pomocą różnego rodzaju aplikacji, osoby takie często szukają dodatkowych rozwiązań i metod.

Dodatkowo, czasami ludzie tracą motywację i zapał, bo w przypadku osób dorosłych nauka języka jest często dodatkowym obowiązkiem w pełnym zobowiązań zawodowych i osobistych życiu. Wielu z dorosłych marzy tylko o jednym - po całym dniu pracy zasiąść przed ekranem i wreszcie odpocząć!

nauka ang z newsów grafika

Ale co byście powiedzieli, gdybyśmy przekonali Was, że możecie znacznie poprawić swoje umiejętności językowe, oglądając telewizję? Tak, dobrze przeczytaliście! Telewizja może być potężnym narzędziem edukacyjnym, a dzięki kilku sprawdzonym metodom można w łatwy sposób zintegrować naukę z przyjemnością oglądania ulubionych programów. W tym artykule omówimy, jak efektywnie wykorzystać telewizję, newsy i programy do nauki angielskiego.

1) Wybór odpowiednich programów

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich programów. Niektóre wiadomości telewizyjne lub programy dostępne w internecie mogą być bardziej odpowiednie dla osób uczących się języka angielskiego niż inne. Programy informacyjne takie jak BBC News czy CNN, oraz serwisy typu TED Talks, oferują klarowną i zrozumiałą mowę, co ułatwia zrozumienie nawet początkującym adeptom języka.

Dodatkową zaletą tych serwisów jest to, że często mają one swoje wersje lokalne, czyli możemy mieć dostęp do różnych wersji języka angielskiego oraz różnych akcentów. Zrozumienie angielskiego ze względu na różnorodne lokalne akcenty i odmiany wymowy bywa jednym z największych wyzwań dla uczących się! Mając do dyspozycji serwisy lokalne możemy wybrać ten akcent, który  jest dla nas najłatwiejszy do zrozumienia. A potem zająć się kolejnymi wariantami angielskiego, i być może nawet zrozumieć szkocką odmianę tego języka. 🙂

Ale nie ma potrzeby ograniczać się tylko do programów informacyjnych. Telewizja obfituje w wiele kanałów tematycznych, które również oferują programy podane przy pomocy jasnego i relatywnie łatwego do zrozumienia języka. Szeroka gama filmów dokumentalnych lub programów publicystycznych z całą pewnością poszerzy znajomość nie tylko języka, ale również zagadnień merytorycznych.

2) Aktywne słuchanie

Podczas oglądania programów telewizyjnych najważniejszą rzeczą jest aktywne słuchanie i staranie się zrozumieć przekaz. Można zacząć od oglądania prostych i krótkich programów z napisami w języku angielskim, aby lepiej śledzić dialogi i zrozumieć kontekst. Następnie stopniowo przechodzić do programów bardziej skomplikowanych, a potem wyłączyć napisy i sprawdzać swoje zrozumienie poprzez streszczenie lub rozmowę na temat obejrzanego materiału.

Aby aktywnie słuchać, warto przed obejrzeniem programu zebrać nieco informacji na temat zagadnienia, którego program dotyczy. Oczywiście, w przypadku samych newsów może być trudno, ale jeżeli oglądamy programy publicystyczne lub dokumenty, możemy wcześniej zebrać wiadomości, które nam pomogą w zrozumieniu tematu programu. Pamiętajmy, że znając kontekst wypowiedzi jest nam łatwiej zrozumieć te elementy, których nie znamy - będziemy się mogli łatwiej domyśleć, o czym dokładnie jest mowa!

3) Notatki i powtórki

Sensowna nauka języka nie może obejść się bez jakiejś formy robienia notatek i wykorzystywania ich do późniejszych powtórek. Dlatego w trakcie oglądania lub po  obejrzeniu programu warto wykonać powtórkę materiału. Można robić notatki na temat nowych słów, zwrotów lub konstrukcji gramatycznych, które się pojawiły. Można je robić w przeznaczonym do tego celu zeszycie lub w formie elektronicznej. Notatki w formie elektronicznej łatwo jest potem przenieść do programów ułatwiających zapamiętywanie nowych słówek, takich jak choćby platforma VOCAbite

Regularne powtarzanie nowych słów i zwrotów pomaga je utrwalić w pamięci. Dlatego warto przeznaczyć na powtórki regularne odstępy czasu i wracać do tych treści, które już mamy zapisane. Jeśli posługujemy się programami do nauki słówek, bardzo często możemy korzystać ze wbudowanego specjalnego algorytmu powtórkowego. Na platformie VOCAbite jest ustawiony algorytm powtórkowy zgodny z krzywą zapomina Ebbinghausa. Algorytm, który nie tylko podpowiada powtórki słówek i zwrotów, które trudniej jest nam zapamiętać, ale robi to również w naukowo dobranych odstępach czasu, to prawdziwy pomocnik naszej pamięci!

4) Ćwiczenia z użyciem newsów

Po obejrzeniu wiadomości lub programu powinno się zrobić kilka ćwiczeń, aby utrwalić nowe słownictwo i struktury językowe. Oto przykładowe ćwiczenia:

  • Słownictwo: wybierz kilka słów z oglądanego programu i użyj ich w zdaniach, wykorzystując kontekst, w jakim zostały użyte. Możesz też użyć nowych słówek na zajęciach (jeśli chodzisz na lekcje angielskiego) lub w rozmowie z kontrahentami czy kolegami z pracy, jeśli posługujecie się tym językiem;
  • Podsumowanie materiału: spróbuj podsumować główne punkty z oglądanego programu w formie krótkiego eseju, prezentacji lub po prostu ustnego streszczenia. Możesz nawet mówić sam do siebie, to jest jak najbardziej ok!
  • Debata na temat aktualnego wydarzenia: porozmawiaj z kimś na temat aktualnego wydarzenia lub tematu poruszonego w programie. Ćwiczenie to pomoże Ci używać nowego słownictwa w kontekście i realnej rozmowie z kimś.

Istnieją również dedykowane serwisy lub też strony internetowe, które oferują materiały ułatwiające zarówno zrozumienie jak i przećwiczenie treści i słownictwa z newsów.

Przykładowe 4 serwisy znajdziesz pod tymi adresami:

1.TED-ed:

Strona z edukacyjnymi filmikami popularnego serwisu TED Talks. Zawiera krótkie animacje na różnorodne tematy, do których przygotowane są ćwiczenia na zrozumienie, dodatkowe materiały do eksploracji oraz część dyskusyjna, gdzie można się powymieniać myślami z innymi użytkownikami serwisu

2.News in levels:

Strona, gdzie zbierane są codziennie wiadomości z różnych części świata, i przedstawiane na 3 poziomach zaawansowania. Newsy można przeczytać lub też ich posłuchać, przy czym wykorzystywany jest akcent amerykański. Strona oferuje miejsce na odpowiedź na pytanie do tematu, oraz ciekawą funkcjonalność - znalezienie sobie partnera do rozmowy na temat poruszanych wiadomości!

3. Breaking news English:

Strona podobna do poprzedniej, ale mająca znacznie więcej ćwiczeń powiązanych z omawianym tematem oraz więcej poziomów, bo aż 6, przy czym nie każda wiadomość jest prezentowana na wszystkich poziomach - zwykle są podzielone na łatwiejsze i trudniejsze, również w związku z omawianym tematem.

4. BBC ideas:

Strona zawiera krótkie informacyjne filmiki na różne angażujące popularnonaukowe tematy, w tym tematy związane ze zdrowiem i wellbeing. Widea poukładane są w listy tematyczne, które można przeglądać i wybierać treści dla siebie.

5) Codzienne oglądanie

Najważniejsze jednak jest, aby wszystko to robić regularnie. Codzienne oglądanie i słuchanie nawet krótkich programów telewizyjnych pozwoli Ci na stały rozwój umiejętności językowych. Z czasem zauważysz, że pewne słowa pojawiają się częściej niż inne oraz niektóre utarte zwroty powtarzają się - samo oglądanie będzie dla Ciebie już powtórką słownictwa. Nie musisz spędzać godzin przed telewizorem; nawet krótka sesja codziennie może przynieść znaczne korzyści.

A jeśli naprawdę nie masz czasu na to, aby aktywnie angażować się w ćwiczenia danego dnia, to zadziała nawet puszczenie sobie wiadomości w tle. Mózg jest bardzo interesującym organem, i wyłapuje pewne frazy czy choćby melodykę języka nawet wtedy, gdy specjalnie się nie przykładamy do aktywnego słuchania. Oczywiście, nie mówimy tutaj o nauce w taki sposób przez cały czas - przypominamy raczej, że regularność jest ważna, i warto posłuchać czegoś choćby w tle, bo również odniesiemy z tego pewne korzyści.

Wniosek? Oglądanie telewizji może być znacznie więcej niż tylko rozrywką. Dla osób uczących się angielskiego może być skutecznym narzędziem do poprawy umiejętności językowych. Wybierz odpowiednie programy, słuchaj aktywnie, powtarzaj i ćwicz regularnie, a zobaczysz szybkie postępy w swoim opanowaniu języka angielskiego. Powodzenia w nauce!

O autorce:

Beata Szeruga

Business English Teacher, absolwentka Anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zarządzania Kadrami Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pasjonatka rozwoju osobistego, uwielbia dzielić się wiedzą i udoskonalać procesy. Uczy języka angielskiego od 1998 roku oraz pomaga w rozwoju dorosłych od ponad 12 lat. Obecnie zgłębia tajniki marketingu online oraz współtworzy nowe produkty i usługi dla Prolang.
Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner