Strona główna » Blog » Kurs HR English cz.3 – Wynagrodzenie

Kurs HR English cz.3 - WYNAGRODZENIE - Salary and Wages

hr english salary and wages

Mimo zmieniającej się na naszych oczach rzeczywistości, u wielu z nas rozmowa na temat polityki, religii czy pieniędzy nadal wywołuje skrzywienie i dyskomfort. Na szczęście młodsze pokolenie wkraczających na rynek poszukiwaczy pracy (a za ich przykładem także coraz więcej doświadczonych pracowników) dostrzega jak ważna jest świadomość swojej wartości i jak szkodliwa może być ta obyczajowa niechęć do wspominania o zarobkach i wynagrodzeniu.

Pomimo oporów przed dyskutowaniem na temat swojej pensji z przyjaciółmi czy współpracownikami, okazuje się, że taka finansowa konsultacja może nam oszczędzić ogromnego zawodu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a często nawet pozwala uniknąć toksycznej pracy w firmie, która zaniża pensje i, licząc na ignorancję młodych pracowników, oferuje śmieciowe umowy i głodowe stawki.

Choć często pokolenie naszych dziadków i rodziców za nieeleganckie uznawało rozmowy na temat pensji lub wydatków, dziś nie powinno nikogo dziwić - a już na pewno nie powinno być piętnowane - że pracownicy otwarcie rozmawiają o warunkach zatrudnienia w swoich firmach, pytają kolegów na podobnych stanowiskach o zarobki w ich miejscu pracy, a także robią profesjonalny research dotyczący ogólnie przyjętych stawek na określonych stanowiskach i w konkretnych zawodach.

W końcu miesięczne pensje netto i brutto w niektórych zawodach są od dawna podawane do wiedzy publicznej; dlaczego tylko nauczyciele i urzędnicy państwowi powinni iść na rozmowę rekrutacyjną, wiedząc, czego mogą spodziewać się spodziewać finansowo po proponowanym kontrakcie? Inżynierowie, kierownicy projektu, wykładowcy czy projektanci również chcą wiedzieć, jakiego wynagrodzenia spodziewać się mogą w określonym stażem pracy i wykształceniem.

wynagrodzenie kobieta trzymająca banknoty

HR English - Salaries and Wages vocabulary:

Mini dictionary:

‘On top’ Extra, dodatkowo ($) We offer a generous Christmas bonus on top.
Accounting Księgowość Our accounting department is on the second floor.
Basic salary Pensja podstawowa, podstawa bez dodatków The basic salary might not look impressive, but wait till you see a performance bonus!
Commission Prowizja We offer a generous basic salary and a 10% commission on all transactions.
Earn Zarabiać You can earn up to $100.000 in the long run.
Figure Kwota, liczba I’d say $5000 a month is a decent figure!
Gross Brutto $4000 gross is no longer an impressive figure.
How much did you make there? Ile zarabiałeś w poprzedniej firmie? You should make more than $4000 to afford a loan.
Meet the budget Sprostać ograniczeniom budżetowym To meet the budget we need to give up this service.
Net Netto The net value is $50.
Overtime Nadgodziny We offer paid overtime.
Paid leave Płatny urlop We offer a 4 week paid leave as well as relocation package.
Pay-rise Podwyżka One can expect the first pay-rise after one year.
Pension plan Plan emerytalny Our pension plan includes a full private medical health insurance.
Performance-related bonus Dodatek, premia wynikowa Every quarter we review the salary and discuss the performance-related bonus.
Promotion

 

Awans To get a promotion so young, Mike had to work overtime almost every day!
Range Zakres, ‘widełki’, wahać się The salary ranges from 1200 to 2300 depending on the experience.
Relocation package Pakiet relokacyjny We offer a relocation package in the form of a one-time payment in the amount of $20.000.
Time off in lieu czas wolny w zastępstwie, czas wolny w zamian We do not offer overtime, but we will give you time off in lieu.
Wage Stawka, wynagrodzenie Those wages are ridiculous!

 

Zmienia się również w wielu firmach podejście do pozafinansowych form wynagrodzenia; coraz więcej korporacji zachęca pracowników do podjęcia współpracy lub pozostania w przedsiębiorstwie  oferując w ramach umowy udziały lub akcje firmy, wydłużony, płatny urlop a nawet będące często obiektem korporacyjnych żartów owocowe dni i pizza-piątki (które większość pracowników zapewne wymieniłaby chętnie na płatne nadgodziny lub bonus kwartalny!).

Największymi pułapkami jakie czyhają na nas w zagmatwanym świecie korporacyjnych finansów nie są jednak bananowe czwartki, ale drażliwa kwestia podstawowej pensji, którą rekruterzy często lubią podkolorowywać w kwiecistych ofertach pracy. Wiele firm oferuje minimalną podstawową wypłatę, kusząc w zamian ‘szczodrymi bonusami’, lub zapewniając o wysokich prowizjach od sprzedaży produktów i usług. Nie wspomina przy tym wcześniej, jaki target należy wyrobić, aby zapracować na taki dodatek. Zbyt często też zwłaszcza młodsi pracownicy dają się nabrać na pozornie korzystny sposób rozliczania nadgodzin w formie odbieranych za ponadwymiarową pracę wolnych dni - które z różnych powodów trudno potem egzekwować.

O pensji warto rozmawiać, jednym słowem, choćby po to, by nie okazało się, że jesteśmy jedynym pracownikiem, który od kilku lat otrzymuje tę samą zaniżoną pensję niezależnie od starań i kompetencji. Cały wysiłek włożony w pracę powinien być w końcu wynagradzany, ponieważ to pracownicy tworzą sukces firmy, a nie ponieważ szef zaczyna się bać, że straci świetną ekipę na rzecz lepiej płacącej konkurencji. Dyskomfort wpajany nam kiedyś przez pokolenia białych kołnierzyków nie powinien powstrzymywać nas przed rozmowa o pieniądzach, zwłaszcza, że każda godzina w pracy to przecież godzina spędzona poza domem i z dala od rodziny, ogrodu, psa czy rozpoczętej niedawno książki.

[h5p id="6"]
exercise salary and wages

O autorce:

Olga Abarghouei Nejad

Językoznawca, tłumacz i autor powieści kryminalnych; lektor języków szwedzkiego i angielskiego,  ukończyła studia filologiczne w zakresie lingwistyki i literatury w Falun w 2012r
Shopping Cart
Scroll to Top
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner