Strona główna » Blog » Nauka języka obcego w czasie kwarantanny

Nauka języka obcego w czasie kwarantanny

Jeśli jesteś choć trochę podobny do mnie, z pewnością Twoje życie w ostatnim czasie wywróciło się o co najmniej 90 stopni.

Najprawdopodobniej nie chodzisz już do biura, nie spotykasz się ze współpracownikami, ograniczyłeś kontakty z rodziną i pewnie nie widujesz już przyjaciół w knajpkach lub na grillu w ogrodzie.

Nagle okazało się, że masz dużo wolnego czasu. Pewnie już go częściowo wykorzystałeś, nadrabiając różne zaległości w domu. Może posprzątałeś na strychu, może ułożyłeś narzędzia w garażu… Auto umyte, ogródek przekopany, ściany w mieszkaniu odświeżone. Może nawet zabrałeś się za renowację mebli, albo nauczyłeś gotować wyszukane dania?

nauka języka podczas kwarantanny

STOP!!!

To wszystko są bardzo pożyteczne działania, które na pewno od dawna domagały się zaangażowania z Twojej strony. Ale czy pomyślałeś, że jest jeszcze jedna rzecz, która, oprócz zabicia Twojej nudy, może mieć dodatkowe zalety i wnieść do Twojego życia dodatkowe wartości?

Tak, tą czynnością jest nauka języka obcego.

Teraz jest naprawdę doskonały czas na to, aby zacząć, albo zacząć ponownie, albo po prostu kontynuować. Dlaczego? Jest ku temu wiele sprzyjających okoliczności:

1. Masz teraz czas. Dużo czasu. Znacznie więcej, niż miałeś do tej pory, będąc w pełni zaangażowanym nie tylko w życie zawodowe, ale rodzinne i towarzyskie. Gdy odpadła większość z czasochłonnych zobowiązań (te wielogodzinne dojazdy do pracy w korkach!), nagle okazało się, że możesz się nawet trochę nudzić.

2. Masz nieograniczony dostęp do materiałów, aplikacji, a także najlepszych nauczycieli. Czas kwarantanny oraz konieczność przejścia na życie bardziej on-line zachęciły wielu nauczycieli oraz wiele szkół, które wcześniej nie specjalizowały się w lekcjach przez Internet, do wypróbowania nowych narzędzi i możliwości. Jest nawet pewien żart, związany z obecną sytuacją: Pytanie: Kto najbardziej przyczynił się do cyfryzacji twojej firmy? Czy było to CEO, czy Rada Nadzorcza, czy FCO? Odpowiedź: COVID.

3. Sytuacja ekonomiczna zmusiła również wiele szkół i nauczycieli do obniżenia stawek za godzinę zajęć. Szkoły przygotowały również pakiety lekcji, gdzie godzina zajęć z lektorem jest tak atrakcyjna, jak dawno nie była. Sprawdź pakiety na stronie prolang.pl, aby się o tym przekonać.

4. Nauczyciele są bardziej elastyczni, jeśli chodzi o godziny przeprowadzania zajęć. Gdy odpada dojazd do klienta, często w korkach i na odległy kraniec miasta, są oni skłonni prowadzić zajęcia w znacznie większym zakresie godzin niż gdyby musieli do klienta dojechać. Możesz zatem dopasować takie godziny, jakie wam obojgu najbardziej pasują. Nowe technologie sprzyjają jeszcze większej kreatywności, zaangażowaniu, oraz możliwości dopasowania zajęć do Twoich potrzeb. Trzeba bardziej przećwiczyć daną konstrukcję gramatyczną? Klik, i nowe ćwiczenie pojawia się na ekranie. Nauczyciel dosłownie w sekundę może znaleźć dla Ciebie dodatkowe zadanie, utrwalające

To tylko parę jasnych stron obecnej sytuacji.

Jest jeszcze jeden aspekt, niezwykle ważny właśnie teraz. W dobie kwarantanny, ograniczenia kontaktów międzyludzkich, obaw o zdrowie, a czasem i o pracę, bardzo ważne jest dbanie o stan swojej psychiki. The Lancet, uznane czasopismo medyczne, przeprowadziło badania nad efektami występującymi u ludzi pozostających w kwarantannie i wykazało, że wśród znaczącego odsetka pojawiają się różne zaburzenia nastroju, problemy ze snem, lęki i niepokój, a nawet zespół stresu pourazowego. Bardzo częste są nuda i frustracja wynikające z sytuacji.

Dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości zapobiegać wystąpieniu tych efektów. Jednym z ważnych zaleceń, o jakich można przeczytać na stronach z poradami na czas kwarantanny, jest stworzenie sobie pewnej struktury dnia oraz ustalanie sobie codziennych / cotygodniowych celów do osiągnięcia. Jeśli dodamy do tego zobowiązanie w postaci lekcji online z lektorem, co może zaspokajać naszą potrzebę kontaktu społecznego, to uda nam się przynajmniej w pewnym zakresie zadbać również o nasze zdrowie i poradzić sobie z tym nietypowym czasem.

O autorce:

Beata Szeruga

Business English Teacher, absolwentka Anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zarządzania Kadrami Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pasjonatka rozwoju osobistego, uwielbia dzielić się wiedzą i udoskonalać procesy. Uczy języka angielskiego od 1998 roku oraz pomaga w rozwoju dorosłych od ponad 12 lat. Obecnie zgłębia tajniki marketingu online oraz współtworzy nowe produkty i usługi dla Prolang. W wolnym czasie można ją spotkać na biegówkach lub rowerze, zdobywającą kolejne szczyty.
Cookie Consent with Real Cookie Banner